Laki ja oikeus
Yhteisövisat » Sekalaiset Tekijä(t):

Yhteisössä on 7 jäsentä. Listalle vaaditaan 0 pistettä. Visaa on pelattu 281 489 kertaa.
Tässä kuussa visaa on pelattu 0 kertaa.
Laki ja oikeus
1186 kysymystä oikeus- ja valtiojärjestyksestä, juridiikasta, filosofiasta, yhteiskuntahistoriasta ja niitä sivuavista aihealueista.
Laki ja oikeus - Keskustelua pelistä
-
kid curry1.2.2017 klo 20:25
Kilpailu on alkanut jännittävän tasaväkisenä ja on sitä varmasti jatkossakin!
-
kid curry29.1.2017 klo 09:36
On hyvä asia, että vanhentuneita ja ns. "hankalia" kysymyksiä poistetaan. Uusia kysymyksiä toivoisin laitettavan vain kerran kuussa, ei useammin, muuten pelaaminen menee liiaksi sekaisin. Näinhän on tähän saakka tapahtunutkin ja uusien kysymysten määrät ovat olleet sopivia. Ylläpito tietysti päättää kaikesta, mutta kun kerran palautetta toivottiin, niin pitihän sitä laittaa.
-
Larsöde28.1.2017 klo 19:47
No, eihän noista enää mikään vaikea ole, kun on tullut jo kauan pelattua. Väärin menee vaan siksi, että yrittää olla liian nopea kankeilla sormilla...
-
kid curry21.1.2017 klo 21:35
Jos ihan kaikki sattuu kohdalleen, niin raja menee rikki. On sitten eri asia, tuleeko koskaan sellaista päivää....
-
kid curry11.1.2017 klo 07:28
Näitä värikkäitä persoonia on riittänyt Suomen politiikassa kautta vuosikymmenten. Viime vuosina lähinnä persut ovat tuoneet väriä politiikkaan erinäisten oikeusjuttujensa vuoksi.
-
WilhelmiV10.1.2017 klo 09:53
Hei, Muistan myös lukeneeni Achteen Lapinlahden sairaalan historiakirjasta "Holstin tapauksesta". Tapaus tuntuu siis todelta, jos Kalle A. on sen ottanut kirjaansa. Minusta kysymys voisi olla hyvin mukana. terv. W.
-
kid curry2.1.2017 klo 07:16
Olen itsekin miettinyt Aarnion persoonaa ja kyllä hänessä on mielestäni sosiopaatin piirteitä. Erittäin miellyttävä sekä taitava manipuloija kuten Parmenides totesi. Käyttää kaikki keinot, että saa tahtonsa läpi.
-
kid curry1.1.2017 klo 09:55
Minä en tosiaan uskonut, että Aarnion tuomio tulisi olemaan noin kova. En sinisilmäisenä uskonut, että Vuoden Poliisi ja kunniamerkillä palkittu Aarnio voisi olla kovan luokan rikollinen. Kun luin perusteita hänen tuomioonsa, niin olen livingin kanssa samaa mieltä, että tuomio oli oikea. Parmenides otti esiin seikan, josta varmaan tullaan puhumaan pitkään, eli miten Aarnio on voinut touhuta rikollisia puuhiaan vuosikausia kenenkään siitä tietämättä. Kiitos Ylläpitäjälle, kun pelissä on yksi asiaan liittyvä kysymys. Minun puolestani myös HYVÄÄ UUTTA VUOTTA kaikille lakiharrastajille!
-
Larsöde31.12.2016 klo 14:04
No, ei minulla ainakaan ole mitään valittamista! Hyvää Uutta Vuotta 2017 kaikille!
-
kid curry31.12.2016 klo 11:11
Peesaan Lrsödeä, eli muistelisin määräksi 300. Mitä mieltä Ylläpitäjä olisi siitä ajatuksesta, että seuraavaan kysymyssatsiin tulisi Aarnion oikeudenkäynnistä kysymyksiä? Se on ollut monella tavalla historiallinen oikeudenkäynti maassamme. Itse en olisi uskonut noin kovaan tuomioon, kuin mitä käräjäoikeus antoi. Mitä mieltä muut ovat tuomiosta?