Melko kallista28.9.2007 klo 14:19
Olin tässä aamulla laboratoriokokeissa kun tuo pahuksen munuaisvika (muniaisvika, kuten 6 vuotias poikani sanoo) tuppaa välillä aiheuttamaan vaikeuksia...Niin siitä pitää vissiin kertoakin, että iski tässä sellainen kuuskymppisten miesten vaiva; nimittäin kihti (tai kihdin sukuinen niveltulehdus)...mahtavaa! En ole turhan herkkä, mutta kipu isovarpaassa oli niin kammottava, että auton ajaminenkaan ei onnistunut. Syy tähän on kuulemma munuaisten toiminnassa ja sitä varten tarvittavissa nesteenpoistolääkityksessä. Voi hittolainen! Voiko enää olla seksikkäämpää kuin 35-vuotias nainen ja kihti :) No sairistahan siitä tuli ja olen tässä istunut ja lajitellut laskuja (tilipäivä eilen). Pahalta näyttää (siinäkään ei mitään uutta) eli tili tuli ja kohta voi sanoa, että se kans meni :).
Muuten; Tanskassa pitää maksaa noin 40 euroa jos haluaa sairaslomatodistuksen. Työntekijä sen itse ensin maksaa ja työnantaja sit joskus myöhemmin - ja silloinkin jos työnanataja on sitä varta vasten pyytänyt - ihmeellinen systeemi! En ottanut todistusta enkä maksanut kun ei sitä kerran ole pyydetty. Tällaisena puolityönarkomaanina tuntuu vaan niin syylliseltä kun ei ole virallista todistusta...Ai niin muuten; kävin labrassa aamulla ja joku "ulkomaalaistaustainen" viiskypänen mies oli laboratorion hoitajana - teippasi pistoskohdan noin viidellä teippilaastarilla kovin huolellisesti paksuilla sormillaan; oli jotenkin huvittavaa...
Kotiin ajaessa sitten taas panin merkille ettei lähes kukaan piittaa pätkääkään täällä nopeusrajoituksista ja poliisejakin näkee aniharvoin - en ole puolentoista vuoden aikana edes kertaakaan puhaltanut! No läpä läpä nyt lähden pankkiin "tuhlaamaan" loput rahat!
Ja PS. Vaikka ajankin aikamoisella prutkulla (autothan on täällä aivan sikakalliita) onnistun itsekin ylittämään nopeusrajoitukset aika reippaasti ja tietenkin ne muutamat hitaat kaistalla on ihan karseitä ämmiä, joilta pitäis ottaa kortti pois! :):)
Älypää tiedottaa
Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!
6.12.2025
Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!
Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!
Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!Älypään jouluvisat ovat täällä!
1.12.2025
Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!
Testaa tietosi jouluvisassa!
Testaa tietosi joululauluista!
Testaa tietosi jouluruuasta!Pelaa uutta Suomipop-visaa!
26.9.2025
Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!
Pelaa Suomipop-visaa!