Ensilumi26.10.2012 klo 13:24
Tänään satoi maahan Helsingissä ensilumi. Vai voikohan sitä sanoa ensilumeksi jos tietää että se tulee sulamaan viikonloppuna pois? Kai sitä voi sanoa, mutta ei kannata puhua pysyvästä ensilumesta vielä. Täytyy viikonloppuna uhrata aikaa renkaanvaihdolle niin olen sitten paremmin varautunut talven tuloon. Uuden avantouintiharrasteen kannalta ilmojen viileneminen on hyvä uutinen. Enää ei tarvitse murehtia sitä että vesi viilenisi nykyisestä. Sen ei enää pitäisi paljoa tämän kylmemmäksi mennä.
Elämässä menee muuten ihan kohtuullisen hyvin, mutta mieltä painaa huoli läheisestä ihmisestä, joka joutui työpaikallaan kiusaamisen uhriksi. Ihmetyttää että aikuiset ihmiset voivat käyttäytyä noin. Kai se on jonkinlainen jatkumo koulukiusaamiselle. Eli kun ensin koulussa harjoitellaan kiusaamista niin sitten työelämässä voi jatkaa samaa rataa. Onneksi työpaikan vaihto on helpompaa kuin koulun vaihto, joten tuollaisesta voi päästä helpommin eroon. Tosin voi olla että joku jatkaa työpaikallaan kiusaamisesta huolimatta ja kärsii siitä henkisesti. Ei lainkaan kiva ajatus. Helsingin Sanomissa oli äskettäin kirjoitus HUS:n työpaikkakiusaamisesta ja siellä jouduttiin kiusatut saattelemaan vartijoiden kanssa rakennuksesta ulos heidän turvallisuuden takaamiseksi. Ulko-ovella sitten lyötiin lappu kouraan ja sanottiin kiitos ja näkemiin. Hurjan kuuloista touhua. Ihmetyttää tuossa se, että kiusatut olivat ne, jotka menettivät työpaikkansa eivätkä kiusaajat, mutta tuo lienee hyvin linjansa monen muunkin päätöksen kanssa tämän päivän työelämässä. Vain kovat pärjäävät ?kunnes tulee vielä joku heitäkin kovempi vastaan.
Ikäviä asioita kirjoitella, mutta se tuli nyt päällimmäisenä mieleen kun aloin kirjoittaa tekstiä. Omalla työpaikallani on sen verran kova kiire ettei kukaan taida ehtiä kiusaamaan toista. En ainakaan ole moista huomannut. Ihmettelen kyllä aina välillä töissä lähetettävän sähköpostin määrää. Joku raja kai siinäkin täytyy tulla vastaan. Tänään aamulla kävi niin että kun aloin lukea illan ja yön aikana tulleita maileja niin mulle tuli samaan tahtiin uusia maileja Inboksiin kuin sain edellisiä luettua. Siinä jää pakostakin ennen pitkää jokin asia hoitamatta jos tahti on tuollainen. Vielä kun otetaan huomioon, että työni ei varsinaisesti ole sähköpostien lukemista ja niihin vastaamista vaan välissä pitää keskittyä muuhunkin.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!