Blogin nimi: Asioita

Blogi aloitettu: 9.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
Avainsanat: pubivisa, tietovisa, jalkapallo, Älypää kpl
  • 100:s blogikirjoitus13.3.2020 klo 14:26

     

    Tarkistin juuri että ensimmäinen blogikirjoitukseni oli ilmestynyt tänne toukokuussa 2007. Nyt, lähes 13 vuotta myöhemmin on sadannen kirjoituksen vuoro. Toivotaan että seuraavat sata kirjoitusta tulevat tänne hieman ripeämpään tahtiin, vaikka välillä tuntuu ettei aikaa kirjoittamiselle tahdo mistään löytyä.

     

    Ja ikä tarvitse kauaa miettiä mistä kirjoittaisi kun tällä hetkellä on yksi asia, joka jollain tapaa vaikuttaa kaikkien elämään, eli koronavirus. Eilen ilmoitettiin että kaikki yli 500 hengen yleisötilaisuudet on määrätty peruutettavaksi 31.5.2020 asti. Ei siis tarvitse mennä katsomaan tuota aiemmin mainostamaani Suomi-Serbia futsalmaaottelua. Ei sen puoleen, en edes onnistunut saamaan peliin lippuja sillä se myytiin noin puolessa tunnissa loppuun viime viikon perjantaina kun liput tulivat myyntiin. Väinö oli jo jonkun aikaa puhunut että menisimme katsomaan yhdessä jonkun lätkämatsin ja alustavasti olimme suunnitelleet menevämme HIFK-JYP-peliin, joka olisi ollut eilen. Ei tarvinnut mennä sinnekään kun peli pelattiin lopulta tyhjille katsomoille.

     

    Aika apokalyptinen tunnelma tässä on muutenkin kun uutisia ja someviestejä seuraa. Ihmiset hamstraavat kaupasta ruokaa ja erityisesti vessapaperia kotiin oikein urakalla ja media suoltaa uusia uutisia jatkuvalla syötöllä koronaan liittyen. Voi toisaalta olla parempikin että uutisia tulee tasaisesti, sillä jos ei mitään uutisoitaisi niin epätietoisuus olisi varmaan vielä huonompi vaihtoehto. Työpaikalta tuli viestiä että seuraavat pari viikkoa on syytä tehdä töitä kotoa käsin jos se vain suinkin on mahdollista, joten nyt ei mene aikaa työmatkoihin. Ja Väinön futisjoukkueen toiminta on Palloliiton suosituksen mukaisesti tauolla maaliskuun loppuun asti.

     

    Periaatteessa ajatuksia ja havaintoja koronavirukseen liittyen pitäisi kirjoitella muistiin joka päivä, sillä jos vain kerran viikossa yrittää asioita koota yhteen niin siinä on liikaa ehtinyt tapahtua. Yhteenvetona täytyy todeta että en ole aiemmin mitään vastaavaa itse kokenut. Televisiosarjoissa tällaisia aina välillä näkee ja siellähän sitten tapahtuu vaikka mitä. Todellisuudessa olen tulevaisuuden suhteen itse aika luottavainen. Kyllä me tästä  koronaviruksesta selviämme, tavalla tai toisella. Ja kun seuraavan kerran joku samanlainen virus lähtee kiertämään niin tällaiseen tilanteeseen osataan suhtautua ja varautua paremmin.

     

    Toivottavasti 150:s ja 200:s blogikirjoitus ovat aikanaan jostain positiivisemmasta aiheesta tai ainakin kirjoitetaan mukavammissa olosuhteissa.

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita