Blogin nimi: Menneisyyttä, tulevaisuutta

Blogi aloitettu: 8.4.2018
Blogimerkintöjä: 1 kpl
Avainsanat: historia, yhteiskunta. kpl
  • HS ja kenraali Paavo Talvela9.8.2023 klo 12:26

    Muutamia vuosia sitten ruotsalainen Gunilla Boethius sai tietää biologisen isänsä olevan Talvela, Boethius oli tiedon saadessaan jo eläkeiässä.

    Boethius halusi kirjoittaa aiheesta kirjan, vaikka hänen tietonsa Suomesta olivat kovin vajavaiset siitäkin huolimatta, että oli koko ikänsä tiennyt äitinsä syntyneen Suomessa.

    HS arvosteli varmaan sekavahkon kirjan, mutta jo arvosteluun eksyi virhe, sillä kirjan kuvaus Boethiuksen keskustelusta Talvelan kanssa olikin fantasiaa. Vanha ja ihan hyvä ohjehan kuuluu, että ennen arvostelun julkaisua kirja kannattaisi myös lukea?

    Varsinainen pohjanoteeraus oli arvostelun jälkeen ilmestynyt Veli-Pekka Leppäsen ihmettely, miksi Talvela poistui sodan jälkeen Etelä-Amerikkaan. Kirjoittaja lienee esitelty Kansan Uutisissa. Hmm.

    Kirjoituksen ja arvostelun avainkysymys oli, että tytär ihmettelee, mitä Talvela Etelä-Amerikassa teki. Ihmettelyn tausta on se, että Boethius ei osaa suomea ja hänen tietonsa Talvelasta, Suomesta ja maamme historiasta ovat hataria.

    Niin, mitä Talvela Etelä-Amerikassa sitten teki ja miksi?

    Oikeusturva oli sodan jälkeisessä Suomessa monelle heikko. Esim. asekätkennän ja ?danovin listan perusteella kymmeniä henkilöitä oli pidätettynä jopa vuosia ilman syytä. Ns. Leinon vangit vieläpä luovutettiin NL:oon. Monet upseerit poistuivat Suomesta.

    Valpo seurasi Talvelaa, monet ihmiset ottivat etäisyyttä, Finncellin tj. Gräsbeck kritisoi aiheellisesti ja tuskin heti sodan jälkeen sellun myynti USA:han tai britteihin olisi Talvelan taustalla onnistunut.

    Vaihtoehtoja ei kauheasti ollut. Etelä-Amerikka oli sotaa kokematon maanosa, jonne sellua oli helppo myydä.

    HS:n jutussa oli haastateltu päivystävää dosenttia ja vihreää poliitikkoa Oula Silvennoista, joka ei aiheesta mitään tiennyt. Hän sanoo: ?Haiskahtaa vahvasti peiteviralta. Ei niin korkeaa kihoa olisi lähetetty vain sellunmyyjäksi Etelä-Amerikkaan, niitä hoitivat nuoret harjoittelijat?

    Kenraaleja sijoittui -45 jälkeen jopa yhden ainoan talon isännöitsijöiksi. Sellua Suomesta myytiin reippaasti ja provisiopalkka maamme eturivin vientituotteesta yhteen maanosaan oli erittäin runsas. Talvelan palkka Finncellissä ennen sotia oli lähes 3-kertainen sotaväen päällikköön verrattuna.

    HS:ssa lukee ?Talvelan vaiheita ja kontakteja Argentiinassa ei ole tarkemmin selvitetty?.

    Ylläolevan kirjaan sain Kordelinilta muun tuen ohessa 2-vuotisen ns. täyden apurahan. Kirjan s. 284-305 käsittelen aiheen kattavasti. Hyvin palkatussa ?peitevirassa? Talvela kirjoitti mappikaupalla raportteja Finncelliin ja asuikin osan aikaa Brasiliassa. Oleskelusta ei löydy viitteitä Mengeleen tai Eichmanniin. Sitä en tiedä, josko maanosasta löytyisi vielä joku tarkoin salattu lehtolapsi.

    Putin jahtaa natseja Ukrainassa ja hän varmaan ilahtuu, kun HS koettaa antaa taustatukea edes historian kautta.

    Tuolla olen täydentänyt tekstiä linkein ja kuvin, mitkä täällä eivät onnistu  https://piksu.net/40389-2/ . Lisäksi täällä lainausmerkit muuttuvat kysymysmerkeiksi.

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita