Älypää

Suomen järkevimmät tietovisat ja nettipelit.


Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Lahden Kisapuisto 2.3.2015 klo 14:26

    Lahden Kisapuisto rakennettiin vuoden 1952 olympialaisia varten. Vuoden 1952 olympialaisissa Kisapuistossa pelattiin kaksi alkusarjan ottelua sekä yksi jatko-ottelu. Nämä ottelut olivat Puola-Ranska 15.heinäkuuta, Luxemburg-Iso-Britannia 16. heinäkuuta sekä jatko-ottelu Turkki-Curacao 21. heinäkuuta.

    Kisapuistossa on keinonurmipäällysteinen jalkapallokenttä, joka toimii FC Kuusysin ja FC Lahden kotikenttänä osan pelikaudesta. Alueella  on myös tenniskenttiä sekä koripallokenttä. Lisäksi Kisapuistossa on yksityinen sulkapallo-tennis-squash-halli ja Jari Litmasen patsas.

    Ajattelin, että samalla kun kuvaan Kisapuiston, niin saisin kuvaan muutaman sudenkin, mutta ei. Eipä löydy kuvasta yhtään sutta. Siinä määrin lienee niin kutsuttu susivaino tehnyt tehtävänsä. Mutta siinä missä istutetaan kasveja, niin mikä estää istuttamasta sudenkin. Ehdotan, että lauma tai pari susia tuodaan, istutetaan, Helsinkiin, vaikkapa Meilahteen.

    Susi, harmaasusi, canis lupus, on koiraeläimiin kuuluva nisäkäs, joka on biologisesti samaa lajia kuin kesy koira. Sudet elävät keskimäärin 6-10 ?vuotiaiksi  ja hyvinkin erilaisissa ympäristöissä, kuten aroilla, tundralla, metsissä ja jopa kaupunkien liepeillä jätteitä saalistamassa. Lapset lienevät myös suden herkkua, sillä Wikipedia ?tietosanakirjan mukaan susien tappamien lasten määrä Suomessa on 110.

    Helsingissä ei tiettävästi ole susia. Luonnonsuojelijoita sitäkin enemmän. Lähin susipaikkakunta lienee Vantaa ja Vantaan Pussihukat. Pussihukistakin vain hukka lienee lähimpänä sutta. Vallan oli unohtua Sibbo-Vargarna. Eikös Hesa tässä taannoin äänestyttänyt Sibbon, tai ainakin osan Sibboa, liittämisestä itseensä. 

    LahdenKisapuisto

    Takaisin blogimerkintöihin