Älypää tiedottaa
Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!
6.12.2025
Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!
Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!
Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!Älypään jouluvisat ovat täällä!
1.12.2025
Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!
Testaa tietosi jouluvisassa!
Testaa tietosi joululauluista!
Testaa tietosi jouluruuasta!Pelaa uutta Suomipop-visaa!
26.9.2025
Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!
Pelaa Suomipop-visaa!

Riitta-mummi kommentoi 19.1.2025 klo 08:54
Samaa toivottelen ! Kyllä on kiva kun Älypäässäkin on ihmisiä jotka haluavat pitää edes hiukan yhteyttä. Ainakin meille vanhoille joiden elämä on ikkunoiden ulkopuolella, tekee hyvää sielulle kun joku viitsii välittää. En riedä, kun en ole saanut, ilahduttaisiko nimetön joulukortti joita joku yhdistys tms. harrastaa. Suomalainen on sellainen että ajattelee ainaMikä on taka-ajatus. Enni Mustonen kirjoitti kirjassaan että suomalainen nauraa parhaiten kun on vahingoniloinen. Itse nauran tilannekomiikalle, sarkasmille, lasten jutuille ja koirien tempuille. Kivaa viikonloppus sinulle Pinokkio2. Tiedätkin että minä laitan ruokaa Heikin-päivävierailleni. Riitta-mummi