Syksy16.10.2016 klo 20:45
Huomasin älypään kyselyn syksystä "ihanaa syksy" vastaajat niukasti enemistö.Luulen että jos kysely olisi vaikka kk päästä tilanne olisi varmaan toisinpäin,kun nämä nyky syksyt tahtovat venyä tuonne joulukuulle asti,oli kyllä aika vähän vastaajia. Itse vastaan ehdottomasti ikävää syksy,kesä on valoisaa toimeliasta aikaa,varsinkin tämä kesä oli varsin pitkä ja mukava,,ei liikaa helteitä(vaikka ei minua haittaa)sateita mukavasti välissä ei päässyt luonto liikaa kuivumaan.Tämä tietysti täälä eteläisessä suomessa.Toisalta syksy rauhoittaa mukavasti kun nuo ulkoaskareet alkaa pihalla ja pelloilla olla ohi,viimeiset omenat pudotin puusta ,kyllä niitä olikin.
Aikaa harrastuksille,loistavat tuulastuskelit,vesi matalalla ja kirkasta kun ei ole aikoihin satanut,pari kertaa ehtinyt käymään,pienenlaista oli kala isommat rantautuu vasta myöhemmin ,näin olen huomannut.Kaikuluotaimen päivitin,kyllä on taas tekniikka kehittynyt silläkin alalla,talvella pitää kokeilla pilkkiavantoon,jos nyt kunnon jäitä tulee.LUNTA ainakin tulee ihan etelää myöten.
Tuota riistaakin on jahtailtu vähän,enemmänkin riistakameran kanssa ja supeja kurittaessa,mistä niitä riittää.Hirviä on tullut vastaan poikkeuksellisen usein,liekö sattumaa onneksi ei auton eteen.
Muutama vuosi lpallosta erossa,pitää taas sitäkin kokeilla,jos paikat kestäis,kyllä taas on paikat varmaan hetken jumissa,kun tuo palautuminen keeestääää,mikähän siinä.(pitää kai kysellä norskeilta neuvoja,niillä varmaan viimeistä tietoa)Pitää sitä huulirasvaa hankkia ja sisäisesti sitten.
Uskomaton juttu tuo Johaug juttu,jotain tuollaista on kyllä odotettu,nyt annetaan potut pottuina vaikka näyttää että luikertelee kuin koira veräjästä.
Tuosta säästä vielä,niinkuin ennustavat muutkin tulee talvesta luminen etelää myöten,pakkaset jäävät vaan lyhytaikaiseksi kun tuo alkuvuosi näyttää tosi synkeältä,jatkuvaa matalaa pukkaa ja nollakeliä.Maaliskuulla onkin hienot kelit ja kevät meinaa tulla liian aikaisin.(tarkentuu alkuv).Joulukin ihan piakkoin pari kk enää.Onkin sitten luminen ihan etelää myöten,voip ihan pyryä olla.
Maailman asiat ovat jotenki pahasti auki,luulen että vuoden päästä ollaan viisaampia.Trumppi pressana usassa.... no putleri naapurissa,se ainakin varmaa,ISIS ajettu saharaan ja tuhottu.SUOMI ja RUOTSI jättäneet jonkun anomuksen...No empä enää ennustele.
Hyvää putkää syksyn jatkoa.Pyhäinpäivää!
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
18.6.2026
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Älypää toivottaa kaikille äideille oikein hyvää äitienpäivää!
10.5.2026
Kukkia, kakkua, onnitteluja, niistä on perinteinen äitienpäivä tehty! Liput liehuvat taas äitien kunniaksi, ja Älypään Äitienpäivävisassakin juhlistetaan äitien omaa päivää! Älypää toivottaa oikein hyvää äitienpäivää kaikille äideille!
Muista myös kokeilla Älypään perinteistä Äitienpäivä-visaa.
Kuplivan hauskaa vappua kaikille Älypään pelaajille!
30.4.2026
Taas on aika korkata simapullot, puhaltaa serpentiinit ilmaan ja valita juuri se itselle sopivin vappupallo! Juhlatunnelmaan voi virittäytyä myös Älypään perinteisen Vappuvisan parissa. Oikein hauskaa vappua kaikille pelaajille!
Testaa tietosi Vappuvisassa!