Tyhjänpäiväinen pääsiäinen17.4.2017 klo 19:24
Pääsiäinen onneksi ohi,4 päivää pyhänpitoa vähempikin riittäisi.Kuinkahan pitkään tämä kristillinen juhla pitää pintansa,mutta kukapa sitä ei 4 vapaata ottaisi ja siihen vähän ylim.päälle niin viikon loma siinä.Kauppiaat Lapin ym matkailu kyllä tykkää.Itse olen ollut lähes aina työn parissa,niin nytkin en tosin ihan pakollisessa mutta keväällä riittää kiireitä...niin enkä ole mikään pappismies ole.En tiedä kuinka porukkaa jumalanpalveluksissa ym. liene.
Ei toki niin kiire että ei luontoon ehdi, pilkkivehkeet laittoin jo pois mutta pitihän vielä käydä kokeilemassa kun nuo yöpakkaset sallivat jäälle menon..naapuri kyllä päätään pyöritteli.Turhaan kävin kylmä pohj.tuuli vei kalat jäätkin "paukkuivat kuin syksyllä 20 senttiä oli vielä jäätä,vähän kun lämpenee alkaa venekelit.Sorsan pesiä kunnostelin ja uusia laittelin ihan jään päältä,saas nähdä tuleeko porukka asumaan,joutsenet niitä myös katseli niitä kohta onkin enemmän kuin sorsia,odotetaan vaikka 5 vuotta ,aletaan tosissaan puhumaan kannan harventamisesta.
Loukkupyynti tältä talvelta ohi,toki supia vielä saisi pyytää,tulikin aika monta kapista riistarosvoa pois tautia levittämästä.
Luonto muutta muotoaan toiset lajit taantuu toiset lisääntyy,osin ihmisen osin luonnon itsensä takia,lintuflunssa uhkaa saaristossa,hyvin lisääntynyt merikotkakanta vaarassa ja siinä sivussa muutkin alueen linnut..merimetsoista ei niin väliä.Täälä sisämaassa monen entisen vahinkolinnun rauhoitukset on ihan ihmeellistä,kevät aina ollut varisjahdin aikaa.Kanahaukka ainakin täälläpäin vienyt vähäiset teeriparvet,4-5 jäljellä porukasta joita syksyllä toistakymmentä ruokintapaikalla.
Näyttä siltä että ei todella aikaista kevättä ole tulossa,vai onkos tämä talvi ollut jo kevättä koko ajan,no kesä kai tulee sitten äkkiä toivottavasti,noita toukokuun takatalvia kukaan toivo.Viljaa idättelin hitaasti tuli pintaan..viileää kevättä povailen.
Muutamia merkkejä vielä pitää seurata mutta itse kesä näyttä helteiseltä,ei tosin pitkiä jaksoja..mutta jo kesäkuun alussa voipi..
Maailmanpolitiikka jatkaa samaa rataa Trumppi sen kun kun porskuttaa,Putleri pitää naapurissa kurin ja järjestyksen.
Koreassa tapahtuu loppuvuodesta kummia,Kim kutsuu koko poppoon neuvonpitoon,jotain kai sattunut.Nyt ei uskalla enempää.
Suomessa Sauli nautii kansan luottamusta ja Sipilän poppoo..no joo paremmmalta näyttää jo kuitenki.Ei kun eteenpäin.
Kesän odotusta.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!