Blogin nimi: Elämää

Blogi aloitettu: 22.8.2008
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Voi hitsi24.10.2008 klo 20:17

    kyllä on tuo YLE:n Areena hieno homma. Jäi viime keskiviikkona kuulematta luontoradio piti nimittäin käydä Eino Grönin konsertissa.  Nyt kun on aikaa voi kuunnella sen huomatta edes että se on jo paripäivää sitten lähetetty. Sekin on hyvä puoli vaikka joutuisin jostain syystä keskeyttämään kuuntelun voi aloittaa uudestaan kuuntelun enkä ole menettänyt mitään.

    Mennäänpä sitten matkailun puolelle. On jo aikaan kun olen käynyt missään. Vaan tulihan se aika päästä matkalle. En tiedä missä paikka maantieleilisesti sijaitsee mutta kävin alkuviikosta flunssassa ja olen sieltä juuri palaamassa. Tänä päivänä on jo pikkuisen sellainen olo kun olisin palannut kotia. Olo on vielä himpun flunssainen ja väsyttävä mutta kyllä se elämä voittaa.
    Ai niin tuli käytyä Rautavaaran Metsäkartanolla katselemassa pitkästä aikaa luontoa kauniissa ruskapuvussaan. Se oli kaunista katseltavaa ja monta päivä menikin niitä ”vitamiinipillereitä”  pureskellessa. Eihän siellä ihan suolle päässyt eikä järvellekään ollut asiaa oli nimittäin kanootit kerätty kuiville. On kait siinä tietysti varmuutensa jos meloisi hiekalla ei olisi hukkumisen pelkoa. Hiekka silmissä ei tosin ole kovinkaan mukavan tuntuinen. Jokainen muistanee lapsuudestaan kun se naapurin pahankurinen kakara viskasi kourallisen hiekkalaatikko hiekkaa silmille.

    Vaikka kuinka olikin mukava ja virkistä reissu ei siitä riittänyt pillereitä pitempää.

    Ei tahdo jaksaa olla millään virkeä kun on tämä syksyn pimeys ja pilvisyys pahimmillaan.

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita