Blogin nimi: Elämää

Blogi aloitettu: 22.8.2008
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • menneisyyden vanki14.6.2009 klo 21:06

    Ja viikonloppu takana arki edessä ja olo on niin täyteläinen. Ei todellakaan hyvästä ruuasta eikä hyvästä mielestä. Jotenkin on sellainen kuivanruudin olo syttymis herkkyys on varmasti satakymmenen prosenttinen. Loukannut tai tehnyt pahaa ei ole kukaan se vain tulee jostain sielun sopukoista tuo känkkäränkkä. Kaikesta huolimatta olen onnistunut pitämään kiukun liki pitäen sisälläni sanallisesti mutta kyllä pomo on nähnyt miten minua asiat jurppii toisaalta kai hän on oppinut vuosien saatossa näkemään nenän asennosta miten ”herraa” kärsii puhutella.

     

     

    Käytiin kukkatarhalta pihaan muutamia hortensia tai mitä ne lienekään komeita kunhan pääsevät loistoonsa. Erävoitto tämä kukkien haku sillä minä sitä esitin joten hänen puheista kuulsi halu saada kukkia pihapenkkeihin ja tyhjiin ruukkuihin. On niitä onnen papanoita ollut tosin muitakin mutta niitä ei tahdo muistaa ne kun on niin pieniä. Vaan onhan se pienikin timantti kaunis oikeassa valossa ja oikeassa kohdassa korua.

    Hatun nosto itselleni!

     

     

    Huomenna menee kokopäivä taas keskussairaalalla on aihetta epäillä että kuulo ei ole enää hyvä taitaa mennä koneet uusiksi. On se veikeätä kun jalat ovat sähkötoimiset ja pääkin toimii sähköllä. No  leikki sijansa saakoon kun itselleen irvistelee. Tiistaina lähdetään parin päivän yhdistyksen järjestämään kesätapaamiseen Nurmekseen saahan nähdä minkälainen reissu se on. Odotan jännityksellä miten siellä menee nimittäen olen itse sen tapahtuman järjestänyt. Jaa muutan siitäköhän johtuneekin tuo pahantuulisuus. Torstain sen sitten tietää mikä meni hyvin ja mikä hyvin huonosti.

     

     

    Hiustenleikkuukone meni vähän rikki piti tutkia sen sisukset jotta saisiko siitä vielä toimivaa konetta ja kuinka ollakaan se toimii jälleen. Ei kovin monimutkainen vempele muute kuin että ne viisi osaa putosivat pöydälle avattaessa koneet. Kyllä ne puolentoistotunnin värkkäämisen jälkeen oli oikeassa paikassa.

     

     

    Istun tuossa puolenpäivän tietämillä pihaterassilla ja katseli tuota lähimetsää ja siellä puita joista saisi tehdä takkapuita mutta kun ei voi niin ei voi. Taas kerran on sanottava ” olisi tämän elämän kokonaisuudessakin viettää terveenä”. Katkeruutta pukkaa pintaan vaan olisiko elämä parempi kuin nyt ei voi vertailla mihinkään kun kahta idevixsiä ei ole elämässä sairasta ja enemmän sairasta rinnakkain. Pitää taas muistaa jos katsoo taaksepäin liian kauan on edessä joku johon törmään.

     

     

    Vailla kirjoitus selkeytä idevix

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!

    6.12.2025

    Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!

    Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!

    Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!

  • Älypään jouluvisat ovat täällä!

    1.12.2025

    Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!



    Testaa tietosi jouluvisassa!

    Testaa tietosi joululauluista!

    Testaa tietosi jouluruuasta!

  • Pelaa uutta Suomipop-visaa!

    26.9.2025

    Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!

    Pelaa Suomipop-visaa!

Lue lisää tiedotteita