Blogin nimi: Elämää

Blogi aloitettu: 22.8.2008
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • helle pehmittää26.6.2009 klo 21:19

    Kesä ja kärpäsiä ihan mukava keli tuuleekin parahiksi ei tunnu niin tukalalta. Alkuviikko on mennyt asian jos toisenkin tiimoilta kulkiessa ei ole ehtinyt kotona vanheta. Maanantaina oli vammaisneuvoston kokous (ei kotikuntani) aivan käsittämätöntä miten neuvostot ovat rappiotilassa. Pyöritään olemattomien asioiden ympärillä kun uskallan olla äänessä kriittisessä mielessä olen välittömästi boikotti listalla. Kyllä olis`  vähän kirveelläkin töitä että saataisiin vähän järjestystä neuvostojen töihin. Nyt on päivä kun ei ole menemistä minnekään.

    Viikko on mennyt leppoisasti tupatappeluitta on tosin vaatinut muutaman kerran hiljaisen lukemaan tyyneysrukouksen. Toivottavasti saan vielä illalla tuntea saman tyyneyden sisimmässäni.

     

     

    Jokaisella meillä on salaisuuksia  joita ei kerrota edes parhaalle kaverille niin myös minulla ja tänä aamuna taisi yksi sellainen paljastua. Asia on vaatimaton mitään sanomaton mutta omasta mielestäni on kyseessä kuitenkin erittäin arkaluotoinen asia, hymyilyttää, Toisaalta harmittaa kuin näin kävi toisaalta se tuskin nykyistä laajemmalle leviää se kun koskettaa myös toistakin ihmistä. Itse asiassa olen jo vähin odotellutkin koska asia paljastuu jollekin. Hyvä tilanteessa on se että julki tuleminen ei loukkaa ketään muita kuin itseäni.

     

     

    Vilkaisin Iltiksen lööpin ja kauhukseni luin kuinka isä oli unohtanut lapsen autoon helteeseen seurauksella että lapsi kuoli. Ei kai minulla ole oikeasti oikeutta arvostella ketään mutta mikä on aikuisen maailma missä lapsi on kakkossijalla. Ei voi mitään järjestys vain on yksinkertaisesti perheen kyseessä olessa on ensimmäisenä lapsen hyvinvointi sitten miehen tai vaimon ja kotieläinten kolmantena mutta ei sitäkään saa kiusata heitteillejätöllä eikä pitää nälässä.

     

     

    Huomenna lauantaina taidan lähteä matka Baariin kahville ei ole tullut muutamaan viikkoon käytyäkään. On mielenkiintoinen miten maailmaa parannetaan kahviloiden pöydissä harva vain on päättämässä asioita ja  mukana olijat ovat omasta mielestään aina oikeassa.

     

    Kirjoitteli helteen pehmittelemä idevix

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!

    6.12.2025

    Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!

    Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!

    Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!

  • Älypään jouluvisat ovat täällä!

    1.12.2025

    Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!



    Testaa tietosi jouluvisassa!

    Testaa tietosi joululauluista!

    Testaa tietosi jouluruuasta!

  • Pelaa uutta Suomipop-visaa!

    26.9.2025

    Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!

    Pelaa Suomipop-visaa!

Lue lisää tiedotteita