Blogin nimi: Elämää

Blogi aloitettu: 22.8.2008
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • opiiko sitä koskaan2.7.2009 klo 20:28

    Sitä ollaan puolivälissä vuotta 2009 ei  oikein meinaa mennä jakeluun ajan kulku miten nopeasti maanantaista kuljetaan sunnuntaihin. Viikko on mennyt sanoisinko kohtuullisen hyvin joka päivä pieni herne sieraimessa tahtoo vain niistättää yhtä paljon kuin iso herne. Joskus vaikuttaa pienen herneen sieraimesta putsaaminen vaikeammalta kuin ison poistaminen.

    Jutut joista herne menee sieraimeen on todella pieniä ne on pieniä kuin pöly hiukkanen. Mietin miksiköhän asia on niin ja tulin vain yhteen johtopäätelmään. Kun tulee  tarpeeksi monta pöly hiukkasta samaan paikkaan on edessä pölyjen pyyhkiminen. Se pieni herne sieraimessa taitaakin olla pölyn paakkuuntuminen pitäisikin putsata pölyt kerralla poissa eikä tyytyä yhteen pyyhkäisyyn.

     

    Olen taas kerran funtsaillut omaa tapaani käyttäytyä se todellakin kaipaa melkoista korjaamista. Olen toistuvasti koittanut muuttaa lähimmäisiäni onnistumatta siinä. Hämmästyttää kummastuttaa yksinkertaisen asian oppiminen. Tiedän tasan tarkkaan etten voi muuttaa toisia vain itse muuttumalla elämän laatu muuttuu. Sanonta ”joukko tekee kaltaisekseen” voitaisiin käänteisesti sanoa ”kaltaistan itseni joukkoon”. Olisi hyvä jos pystyisin kaltaistamaan itseni viisaaseen joukkoon mutta se on helpompi sanoa kuin tehdä.

     

    Saipa ahaa elämyksen! Miksi ihmeessä en voi yrittää olla kotona gentlemanni kuten tavoitteeni on olla kodin ulkopuolella. Jos olen oikein ymmärtänyt gentlemanni sanan merkityksen. Taisin kirjoittaa itselleni kovan haasteen mutta yritän olehan onnistunut joissakin elämäntapa muutoksissa.

     

    Tämä päivä oli päivä jona minun on hyväksyttävä se tosiasia että en ole vielä hetikään sairauteni kanssa. Sekin on käyttäytymiseen vaikuttava asia olen huomaamattani katkera omalle elämälle ja sitä myötä kaiketi kanssa ihmisten elämälle kun kuvittelen heillä kaiken olevan paremmin. Nyt on pakko hakemaan tietoisuutta  asiaan josta olen joskus kirjoittanut. Näyttäköön ihminen päällisin puolin kuinka terveeltä hyvänsä hän sataa olla sairaampi kuin minä ja hänellä on omat murheensa ja huolensa

     

    Ihmettelevä idevix

     

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita