oliko se rikos12.8.2009 klo 21:16
Tuntuu aivan oudolta kun on pilvinen ja sateinen päivä.
Palatessani kaupungilta olin ajamassa kotia kun tuuli voimistui tuulen joka irrotti koivusta kellastuneita lehtiä melko paljon tuli ihan syksyn tunne.Â
Â
Kymmenen pääskyn pesää tuhottiin koulun purku savotassa! Se tuntuu pahalta tunne tasolla asia hieman muuttuu kun miettii kokonaisuutta. Tietysti eläin reagoi pesän hävitykseen kuten kuuluukin jos meinaa saada poikaset maailmalle kuten eläimen viettiin ovat. Keväällä parin löytäminen, hautominen ja kesällä poikaset maailmalle ja syksyllä poikaset ja itse Afrikkaan syötäväksi. Karmeaa menoa kun ajattelee mutta se on luonnon mukaista menoa. Siis elämän vietit on eläimillä ja ihminen nimisellä eläimellä samat, suvun jatkaminen, ruuan saanti ja oman itsensä ja perheen suojelu vaaroilta. Kaksi viimeisintä on vain ihminen jalostanut eri tavalla kuin eläin. Perheen suojelu on tosin aika monelta unohtunut ja kodista on muodostunut toiselle osapuolelle painajainen. Viime vuosina vieläpä suuntaan että mies on joutunut paistinpannun alle. Itse tosin olen tyytyväinen tilanteeseen koska saan melkein aina sanoa viimeisen sanan, kyllä pomo teen niin kuin käskit.
Tuo pesien hävittämin on kuitenkin kokonaisvaltaisessa luonnon suojelussa kuin neulan kärki maapallon pinnalla. Kaiken kaikkiaan tuo pesien tuhoaminen on enemmän moraalinen kuin uhanalaisen lajin tuhoaminen.
Â
Jos jokainen ihminen joka on tottunut elämään välittämättä mistään mitään muutaman hyvän työn luonnonsuojelun hyväksi päivässä maailma pelastuisi. Vain pelastuisiko sittenkään kun teollisuus on se saastuttaja. Ai niin teollisuushan on se jota johtaa ihminen joka haluaa vielä paremman tuoton tehtaalleen. Siis on ihminen ja voi tehdä muutaman hyvän työ luonnon pelastamiseksi. âKulje kävellen ja maailma pelastuuâ.
Â
Reilun viikon kuluttua saa pomo kahdenviikon loman. Pääsen kahdenviikon kuntoutusjaksolle. Toisaalta onhan se lomaa jossain mielessä minullekin vaikka se tietää fyysisesti raskaampaa aikaa. Toivon mukaan siellä saan myös tuon panoni tasoittumaan on pääsyt melkein kaksi kiloa hiipimään ylöspäin. Se saata pois heti eikä ensi vuonna. Ruoka tulee olemaan muutaman viikon melko kasvisvoitoista ja kirjanpito tarkkaa siitä mitä ja miten paljon mitäkin tungen suuhuni.
Â
Tämä ihmisen elämä taitaa olla pelkää omien tekemisten kyttäämistä vaan siinäpä se päivä aina iltaa.
Joku sanoi kerran elämän olevan matematiikkaa ja niinhän melkein on aina on mietittävä mikä on tulokseltaan paras ratkaisu.
Â
päivän tunnelmia heitteli idevix
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!