Blogi aloitettu: 13.11.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • mummott18.1.2008 klo 22:30

    Mummo on olento, jonka tuntomerkkinä on nariseva ääni, joka johtuu useimmiten löysistä tekohampaista. Heidän yleisin sanontansa on ”nuorisosta ei ole mihinkään”, mikä pitääkin paikkansa. Yhteyttä samanhenkisiin mummoihin he pitävät Ringo-puhelimella. Mummoja on kahta toisistaan täysin eroavaa lajia, eikä niitä tule sekoittaa toisiinsa. Mummot ovat tutkitusti uusiutuva luonnonvaraMukavat mummot Mukavampi ja yleisesti pidetty laji leipoo pullaa ja antaa rahaa aina, kun käyt mummon luona kylässä. Mukavat mummot asuvat erityisissä mummoille tarkoitetuissa asunnoissa eli Mummolassa. Mummot siivoavat paljon, koska he myös pölyävät normaalia enemmän. Mummojen mielipuuhaa on kutominen, Kauniiden ja rohkeiden katsominen ja rahan antaminen vierailijoille. Opiskelijatnuoret käyttävät mummoja rahoittajina kaikkeen kivaan .

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Pelaa uutta Suomipop-visaa!

    26.9.2025

    Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!

    Pelaa Suomipop-visaa!

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

Lue lisää tiedotteita