LINNANMÄKI7.4.2011 klo 13:46
Linnanmäen kesäkautta rakennetaan kovaa tahtia
Kesä-Linnanmäki avaa porttinsa jälleen vappuaattona 30.4.Tulevan kesän uutuuslaite Ukko seisoo jo paikoillaan ja pian aloitetaan sen testiajot. Ukko kohoaa yli 50 metrin korkeuteen, kieputtaa matkustajat ylösalaisin ja painelee parhaimmillaan yli sadan kilometrin tuntivauhdilla. Ukko on kesän ehdoton kokemus kaikille vauhtihirmuille!
Heinäkuussa Linnanmäen klassikko Vuoristorata täyttää 60 vuotta. Tervantuoksuista rataa kunnostetaan jo käyttökuntoon.
Laitteita Linnanmäellä on jo 44. Linnanmäki on kesän ohittamattomin vierailukohde, joka varmasti synnyttää muistoja kaikille, lapsista isovanhempiin. Samalla sen kävijät tukevat suomalaista lastensuojelutyötä.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa kaikille äideille oikein hyvää äitienpäivää!
10.5.2026
Kukkia, kakkua, onnitteluja, niistä on perinteinen äitienpäivä tehty! Liput liehuvat taas äitien kunniaksi, ja Älypään Äitienpäivävisassakin juhlistetaan äitien omaa päivää! Älypää toivottaa oikein hyvää äitienpäivää kaikille äideille!
Muista myös kokeilla Älypään perinteistä Äitienpäivä-visaa.
Kuplivan hauskaa vappua kaikille Älypään pelaajille!
30.4.2026
Taas on aika korkata simapullot, puhaltaa serpentiinit ilmaan ja valita juuri se itselle sopivin vappupallo! Juhlatunnelmaan voi virittäytyä myös Älypään perinteisen Vappuvisan parissa. Oikein hauskaa vappua kaikille pelaajille!
Testaa tietosi Vappuvisassa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
3.4.2026
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!