Miesten mies20.9.2007 klo 23:37
Keskenkasvuiset miehet,aina
turvautumassa naiseen,tarttumassa
hihaan,lasiin,pyssyyn,puukkoon,suremassa
kohauttamassa elämälle olkapäitä,pistämässä
lappua luukulle,sillat poikki ennenkuin
uudet on rakennettu,
heittäytymällä naisen kohtuun
itkemässä äitiä,on erehdys,hirveä virhe.
Eikä naisille jää mitään
 ei ketään johon tukeutuisi,ei yhtään
paitsi itsensä.Ei muuta roolia kuin äidin,elättäjän,lohduttajan rooli.
Se mieskanta lisääntyy pelottavasti.
Siitä ei ole iloa sängyssäkään.
ARJA TIAINEN
Älypää tiedottaa
Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!
6.12.2025
Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!
Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!
Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!Älypään jouluvisat ovat täällä!
1.12.2025
Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!
Testaa tietosi jouluvisassa!
Testaa tietosi joululauluista!
Testaa tietosi jouluruuasta!Pelaa uutta Suomipop-visaa!
26.9.2025
Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!
Pelaa Suomipop-visaa!