PS 1:17,2916.6.2021 klo 10:33
Korkeudestaan Hän ojensi kätensä ja tarttui minuun, Hän veti minut ylös syvistä vesistä.
Sinä Herra, sytytät minun lamppuni, sinä, Jumala tuot pimeyteeni valon.
Ylistys ja kunnia Herralle, Jeesukselle Kristukselle.
Muutin syksyllä takaisin kotipaikkakunnalle. Alkuun oli mukavaa ja tapasin siskoja ja äitiä. Mutta kun tuli talvi, koin syvää yksinäisyyttä. Hengellisestikin. Kävin toukokuussa vielä entisen naapurin luona ja tavallaan jätin sinne jäähyväiset. Sen jälkeen oli vielä ahdistusta, tuli kevät ja edelleen olin paljon yksin. Aloin rukoilla enemmän. Pyysin uskovia myös rukoilemaan puolestani. Ja nyt olen voinut paremmin. Kiitos Herralle. Olen saanut lenkkikaverin ja tapasin täällä ystävän 20 vuoden tauon jälkeen. Olen myös käynyt Setlementti yhdistyksen käsityökerhossa ja yhdellä luontoretkellä. Kalenteriin on pikkuhiljaa alkanut tulla menoja. Halusin lyhyesti kertoa tämän koska on selvää että Jeesus on kuullut rukoukseni. Kaikki ei tapahdu sillä aikataululla kuin me itse haluamme. Jumalalla on omat aikataulunsa. :)
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!