Joka päivä huolta vailla, Juha Vähäsarja19.2.2025 klo 14:01
Kristus kuoli meidän syntiemme vuoksi, niin kuin oli kirjoitettu.
1 Kor. 15:3
Meidän- sana tarkoittaa kaikkia ihmisiä kaikkina aikoina. Ei ole ketään syntyessään puhdasta, ei ketään, joka tekee hyvää ja on synnitön. Synnitön ihminen olisi kuolematon, onhan kuolema synnin palkka. Langenneessa maailmassa ovat elämänsä joutuneet elämään niin Raamatun pyhät kuin kaikkien aikojen pahatkin. Mutta Kristus on kuollut kaikkien vuoksi, niin pyhien kuin pahojen. Molemmat tarvitsevat yhtä lailla armoa, molemmat tarvitsevat syntien anteeksiantamusta. Kristus on onneksi kuollut kaikkien syntien sovitukseksi, siihen saamme silloin itsekin tarttua ja siitä elää. Jos odotamme tulevamme ensin pyhiksi ennen kuin voimme lähestyä Jumalaa, emme pääse koskaan perille. Jumalan sana vakuuttaa, että syntiset saavat syntinsä anteeksi, Isän syli on auki ja me saamme osaksemme ikuisen elämän - kaikki Kristuksen tähden.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!