Blogin nimi: Joka päivä armon suojassa

Blogi aloitettu: 14.5.2009
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Joka päivä lapsen lailla, Juha Vähäsarja21.5.2025 klo 16:17

    Hyväksykää siis toinen toisenne, niin kuin Kristuskin on hyväksynyt omikseen teidät, Jumalan kunniaksi. 

    Room. 15:7

    Etsimme hyväksyntää oudoilla tavoilla. Olemme valmiit tekemään sen eteen lähes mitä tahansa. Sillä tiedämme kokemuksesta, miltä tuntuu selän kääntäminen. Emme tahdo joutua sellaisen kohteeksi. Ihmisen sisäänrakennettu tarve on tulla rakastetuksi ja hyväksytyksi omana itsenään. Tulla osaksi yhteisöä "muuttumatta, syyttämättä", niin kuin runoilija muotoilee. Kaipaamme toisen rakastavaa katsetta. Rakkauden janossa on myös Jumalan janoa. Siinä on muistutus: Kerran perillä uskomme muuttuu täydellisen rakkauden näkemiseksi, mitään ei silloin enää puutu, mitään emme kaipaa enää lisää. Tähän elämään kuuluu kuitenkin vielä Herramme käsky, että rakastamme toisiamme ja pidämme toisistamme huolta. Ettemme käännä selkäämme tarvitsevalle, emmekä kiellä rakkautta janoiselta. Käsky rakastaa, koska meitä on rakastettu.

    Takaisin blogimerkintöihin


Riitta-mummi

kommentoi 23.5.2025 klo 08:21

Tässä meillä on arkipäivämme ongelmista ensimmäinen ! Kuinka keskinäinen rakkaus toimisi jollei osapuolille olisi selvää mitä pyyteetön rakkaus on. Sen nimi on Kristus, hänen rakkautensa kaikkea luotua kohtaan. Valitettavasti yhteiskuntamme on etäytynyt kotien kristillistä kasvatusperiaatteista niin että saamme liian usein kuulla koululaisten epätoivoisita teoista tovereitaan kohtaan. Kun ihminen jätetään ulkopuolle, syntyy kaunaa ja lopulta viha joka panee toimimaan. Lapset, jo aivan pieninä, pitäisi opettaa kunnioittamaan toisiaan. Erilaisuuden ymmärtämiseen on nykyään paremmin mahdollisuuksia kun on maahanmuuttaja-lapsia luokkatovereina. Itsellänikin oli hiukan kokemusta syrjimisestä lapsena. Olimme evakkoperhe hämäläisyhteisössä. Joskus koulussa kuuli ryssittelyä. Onneksi meitä oli enemmänkin, yksi kadullinen kokonaan karjalaisia asutetuuna työsuhdeyhtiön toimesta. Väheksyntä ja viha on helpompaa kuin lähimmäisen rakastaminen, yleistäen.

Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    18.6.2026

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Älypää toivottaa kaikille äideille oikein hyvää äitienpäivää!

    10.5.2026

    Kukkia, kakkua, onnitteluja, niistä on perinteinen äitienpäivä tehty! Liput liehuvat taas äitien kunniaksi, ja Älypään Äitienpäivävisassakin juhlistetaan äitien omaa päivää! Älypää toivottaa oikein hyvää äitienpäivää kaikille äideille!

    Muista myös kokeilla Älypään perinteistä Äitienpäivä-visaa.

  • Kuplivan hauskaa vappua kaikille Älypään pelaajille!

    30.4.2026

    Taas on aika korkata simapullot, puhaltaa serpentiinit ilmaan ja valita juuri se itselle sopivin vappupallo! Juhlatunnelmaan voi virittäytyä myös Älypään perinteisen Vappuvisan parissa. Oikein hauskaa vappua kaikille pelaajille!

    Testaa tietosi Vappuvisassa!

Lue lisää tiedotteita