Joka päivä armon suojassa, Juha Vähäsarja22.9.2025 klo 07:22
Häpeä on murtanut sydämeni, haavani ei parane. Turhaan minä odotin sääliä, kukaan ei minua lohduttanut.
Ps. 69:21
Jeesus, sinäkannoit kerran syntisen osaksi tulevaa häpeää, vaikka et ollut koskaan syntiä tehnyt. Tiedät mitä joudumme kokemaan. Minä kannan häpeääni omasta suuresta syystäni. Oikein tekisit, vaikka et minua auttaisi, mutta sanastasi olen oppinut, että sinun luoksesi saa heikkokin tulla ja rumakin ylistää pyhää nimeäsi. Sinun luonasi on totuus ja armo, sinä voit syntist auttaa. Jään tähän luoksesi ja odotan. Turvaudun vapauttaviin sanoihisi: minun syntini on anteeksi annettu.
(En häpeä evankeliumia enkä Jeesusta, mutta joskus häpeä eletystä elämästä nostaa päätään ja kuvittelen että voisin korjata menneisyyden, mutta Jeesus lohduttaa, sinun syntisi on anteeksi annettu. Jesaja myös sanoo, älkää menneitä miettikö, muinaisia muistelko. Näihin turvaan jos alkaa menneisyys liikaa vaivata mieltä)
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
18.6.2026
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Älypää toivottaa kaikille äideille oikein hyvää äitienpäivää!
10.5.2026
Kukkia, kakkua, onnitteluja, niistä on perinteinen äitienpäivä tehty! Liput liehuvat taas äitien kunniaksi, ja Älypään Äitienpäivävisassakin juhlistetaan äitien omaa päivää! Älypää toivottaa oikein hyvää äitienpäivää kaikille äideille!
Muista myös kokeilla Älypään perinteistä Äitienpäivä-visaa.
Kuplivan hauskaa vappua kaikille Älypään pelaajille!
30.4.2026
Taas on aika korkata simapullot, puhaltaa serpentiinit ilmaan ja valita juuri se itselle sopivin vappupallo! Juhlatunnelmaan voi virittäytyä myös Älypään perinteisen Vappuvisan parissa. Oikein hauskaa vappua kaikille pelaajille!
Testaa tietosi Vappuvisassa!
Riitta-mummi kommentoi 22.9.2025 klo 08:54
Kaanankieliset sanovat: Armonmeren rannalla on kyltti: Kalastaminen kieletty ! Tähän hauskaan vitsiinkin saa turvata, mutta Kristuksen edessä havvat parantuvat. Olen oppinut olemaan ilman ihmisten lohduttelua. Minua se ei auta, mutta hiljeneminen rukouksessa Herran eteen on aina auttanut, sitten kun sen aika on. On opittava odottamaan.