Älypää

Suomen järkevimmät tietovisat ja nettipelit.


Blogin nimi: Joka päivä armon suojassa

Blogi aloitettu: 14.5.2009
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Joka päivä Jumalan kämmenellä, Juha Vähäsarja 16.6.2026 klo 05:34

    Nyt olen saanut rauhan, Herra piti minusta huolen. 

    Ps. 116:7

    Me kestämme mitä vain, kun tiedämme, että Herra Jeesus on ohjaamassa elämäämme. Rauha ei tule rauhallisesta elämästä, taistelujen taukoamisesta, ahdinkojen loppumisesta. Ne voivat rauhoittaa mielen hetkeksi, mutta ne eivät anna pysyvää rauhaa.

    Jumalan rauha, joka on kaikkea ymmärtämistä ylempänä, tulee siitä tietoisuudesta, että Herra on tässä. Hänen kädessään on elämäni sen pieniä yksityiskohtia myöten. Hän johdattaa, kun rukoilen, hän kuulee huokauksenikin, hän kantaa siivillään silloinkin, kun elämä oikeasti pelottaa. Ennen kaikkea: hän antaa syntini nytkin anteeksi, pyyhkii pois kaiken sen, mikä painaa. 

    Rauha tulee sen oivaltamisesta, että tähän päivään asti Herra on hoitannut ja tulee hoitamaan vastasetkin päivät. Sillä ihmiset voivat pettää, mutta Jumalan sanan lupaukset eivät petä.

    Saan rauhan, koska Herra pitää minusta huolen.

     

    Takaisin blogimerkintöihin


Riitta-mummi

kommentoi 16.6.2026 klo 08:29

Ihmisten väliset ja sisäiset rauhat tulevat ja menevät. Niitä solmitaa ja puretaa.Ne ovat olosuhteille ja vaikutteille alttiin. Ihmisen sielunrauhaan on vain yksi lääke: Jumalan läsnäolo sisällämme. Siionin virsi veisaa: Kun oma pohja vajoaa niin armo yhä kannattaa. Jumalan rauha on ikuinen, muuttumaton . Sen kokeminen todistaa itsestään.