Joka päivä huolta vailla, Juha Vähäsarja17.6.2026 klo 06:38
Hartaasti minä odotin Herraa ja hän kumartui minun puoleeni ja kuuli huutoni.
Ps. 40:2
Kärsivällisyys on elämänmittainen oppiaine. Me rukoilemme Jumalaa Jeesuksen nimeen ja jätämme asiamme hänen käsiinsä. Sen jälkeen me odotamme. Aina tuntu siltä, että vastauksen saapuminen on hitaampaa kuin haluaisimme. Aina meillä tahtoo olla kiire, kun odotamme Jumalaa. Hänellä ei tunnu olevan kiire mihinkään. Annetun ristin on kuitenkin saatava tehdä tehtävänsä ja Taivaan Isän työnsä, ennen kuin on vastauksen aika. Voi olla, että useiden meistä riippumattomien asioiden täytyy tulla järjestetyksi toisella tavalla, ennen kuin rukous voi toteutua. Me emme tiedä, kuinka monet asiat ovat liikkeellä yhden pyynnön järjestymisessä. Kärsivällisyys on siksi kristityn jalo taito. Siihen sisältyy luottamus Jumalan hyvyyteen ja viisauteen ja varmuus, ett rukoukset on otettu vastaan ja vastausten saapuminen on Isän hyvissä käsissä. Ne saapuvat kyllä ajallaan. Silloinkin, kun ne jäävät meiltä näkymättömiin.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
18.6.2026
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Älypää toivottaa kaikille äideille oikein hyvää äitienpäivää!
10.5.2026
Kukkia, kakkua, onnitteluja, niistä on perinteinen äitienpäivä tehty! Liput liehuvat taas äitien kunniaksi, ja Älypään Äitienpäivävisassakin juhlistetaan äitien omaa päivää! Älypää toivottaa oikein hyvää äitienpäivää kaikille äideille!
Muista myös kokeilla Älypään perinteistä Äitienpäivä-visaa.
Kuplivan hauskaa vappua kaikille Älypään pelaajille!
30.4.2026
Taas on aika korkata simapullot, puhaltaa serpentiinit ilmaan ja valita juuri se itselle sopivin vappupallo! Juhlatunnelmaan voi virittäytyä myös Älypään perinteisen Vappuvisan parissa. Oikein hauskaa vappua kaikille pelaajille!
Testaa tietosi Vappuvisassa!
Riitta-mummi kommentoi 17.6.2026 klo 08:37
Käsitys Jumalan aikataulusta tuli tässä blogissa selväksi. Hänen ajatuksiaan emme tiedä kuin niiltä osin mitä Raamatusta saamme käsitettyä. Kristus on niistä Vuorisaarnassaan puhunut. Hiljaisuus on arvokas ominaisuus. Siihen olisi pyrittävä. Samoin kärsivällisyyteen. Minulle kärsivällisyyskoulu on puheliaana, nopeana ent. ) karjalaisena vaikeaa. Puolisolle se on hänen vahvuutensa, kärsivällinen odottaminen. Yhdessä me olemme ominaisuuksiamme hioneet kauan, ja yhä jatkyy, joskin helpottaa jo... Siis, miksi Jumala EI lopeta sotia, lasten hyväksikäyttöä, ruoan puutetta monissa maissa, ylikulutusta joissakin...siinä se ! Jumalan aikatailu on toinen. Hän harkitsee ja toimii kaikkien parhaaksi, mutta omassa aikataulussaan.