Älypää

Suomen järkevimmät tietovisat ja nettipelit.


Blogin nimi: Joka päivä armon suojassa

Blogi aloitettu: 14.5.2009
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Rakkauden luku 14.8.2026 klo 07:22

    1. Kor. 13

    Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelten kielillä, mutta minulla ei olisi rakkautta, olisin minä vain helisevä vaski tai kilisevä kulkunen.

    Ja vaikka minulla olisi profetoimisen lahja ja minä tietäisin kaikki salaisuudet ja kaiken tiedon ja vaikka minulla olisi kaikki usko, niin että voisin vuoria siirtää, mutta minulla ei olisi rakkautta, en minä mitään olisi.

    Ja vaikka minä jakelisin kaiken omaisuuteni köyhäin ravinnoksi ja vaikka minä antaisin ruumiini poltettavaksi, mutta minulla ei olisi rakkautta, en minä mitään olisi.

    Rakkaus on pitkämielinen, rakkaus on lempeä; rakkaus ei kadehdi, ei kerskaa, ei pöyhkeile, ei etsi omaansa, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa, ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa; kaikki se peittää, kakki se uskoo, kaikki se toivoo, kaikki se kärsii.

    Rakkaus ei koskaan häviä; mutta profetoiminen, se katoaa ja kielillä puhuminen lakkaa ja tieto katoaa. Sillä tietomme on vajavaista ja profetoiminen on vajavaista. Mutta kun tulee se mikä täydellistä on, katoaa se, mikä on vajavaista.

    Kun minä olin lapsi, niin minä puhuin kuin lapsi, minulla oli lapsen mieli ja minä ajattelin kuin lapsi; kun tulin mieheksi, hylkäsin sen, mikä lapsen on.

    Sillä nyt me näemme kuin kuvastimessa, arvoituksen tavoin, mutta silloin kasvoista kasvoihin; nyt minä tunnen vajavaisesti, mutta silloin minä olen tunteva täydellisesti, niin kuin minut itsenikin täydellisesti tunnetaan.

    Niin pysyvät nyt usko, toivo, rakkaus, nämä kolme; mutta suurin niistä on rakkaus.

    Takaisin blogimerkintöihin


Riitta-mummi

kommentoi 14.8.2026 klo 08:34

Enkelten kielikin on pelkkää kilinää ilman rakkauden läsnäoloa. Moni luulee omaavansa vahvan uskon, itseensä. Mitä se kuitenkaan toimittaa muuta kuin ylpeyden tekoja. Myös hyväntekeväisyys voi olla itsensä korottamista, jos sydän ei ole aidosti lähimmäisyyden asialla. Vääryyden kanssa iloitseva rakkaus on ivaa ja pilkkaa loukattua tai hävinnyttä osapuolta kohtaan. Mutta lapsena uskoin ja rakastin oikein ! Viattomasti , ja sellaisena Herra meidät haluaa. Täydellisiksi tulemme vasta perillepääsyssä.