Älypää

Suomen järkevimmät tietovisat ja nettipelit.


Blogin nimi: Joka päivä armon suojassa

Blogi aloitettu: 14.5.2009
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Psalmi 23 3.9.2026 klo 20:51

    Tänä iltana sydämelle nousi tämä Paimenpsalmi. Olen tämän julkaissut aiemminkin, mutta juuri nyt tämä tuntuu niin voimaannuttavalta ja rauhoittavalta.

    Herra on minun paimeneni, ei minulta mitään puutu.

    Hän vie minut vihreille niityille, siellä saan levätä.

    Hän virvoittaa minun sieluni, hän ohjaa minua oikeaa tietä nimensä kunnian tähden.

    Vaikka minä kulkisin pimeässä laaksossa, en pelkäisi mitään pahaa, sillä sinä olet minun kanssani. Sinä suojelet minua kädelläsi, johdatat paimensauvallasi.

    Sinä katat minulle pöydän vihollisteni silmien eteen. Sinä voitelet minun pääni tuoksuvalla öljyllä ja minun maljani on ylitsevuotavainen.

    Sinun hyvyytesi ja rakkautesi ympäröi minut kaikkina elämäni päivinä ja minä saan asua Herran huoneessa päivieni loppuun asti.

    Takaisin blogimerkintöihin


Riitta-mummi

kommentoi 4.9.2026 klo 09:32

Kirjoitin 'koululaiton' vahingossa, mutta se sopiikin hyvin nykyisen lähes 'laittoman' kristinuskon yhteyteen. Voi kuinka paljon nykylapsilta jää puuttumaan kun ei astenviriä, iltavirsiä, jouluvirsiä opita veisaamaan. Jopa suvivirsi on laiton eräistä vanhemmisa.

Riitta-mummi

kommentoi 4.9.2026 klo 07:25

Tällä tutulla psalmilla on hyvä aloittaa myös aamu. Minä käytän alkulausetta usein . Se vakuuttaa Hyvän Jumalan olevan aina lähelläni, ja että minulla on kaikki hyvin. Eräät vrren -värssyt toimivat samoin. Kun epätoivo uhkaa voittaa sanelen : Sinuhun turvaan Jumala-virttä. Se on sekä Lutherin virsi, että Paavo Ruosalaisen Paavon-virsi. Kun Suomen koululaiton 'männä-vuosikymmeninä' antoi uskonopetusta veisauttamalla virsiä niin aamuhartauksissa että laulutunnella tulivat virret tutuiksi. Monet virret veisaan yhä ulkomuistista kun katselen jumalanpalveusta. 'Minkä nuorena oppii, sen vanhana taitaa'.