Hyvää syksyn alkua!23.8.2012 klo 06:52 Kommentoi (0)
Kesälomat vietetty. En vielä voinut hakeutua ammattia vastaavaan työhön polven alkavan nivelrikon takia. Nyt täytyy vielä pudottaa painoa reilut kymmenen kiloa ja sitten kokeilla kestääkö polvi seisomatyötä. Toinen vaihtoehto on sitten aikanaan palata toimistotöihin.
Aloitin maanantaina Kasvua käsillä kurssin Koulutuskeskus Agricolassa. Siellä tehdään kaikenlaisia käsitöitä ja kokeillaan erilaisia materiaaleja. Myös kierrätysmateriaaleista syntyy kaikenlaista. Keväällä sitten perinteinen opintomatka johonkin lähelle, ehkä Baltian maihin.
Toivottelen kaikille oikein ihanaa syksyn alkua!
Sanailua22.6.2012 klo 07:12 Kommentoi (0)
Illuusio
ihmisestä
Ihannointia
ikävöintiä
Ilmiselvää
iltaisin
itkettää
Viha
vanhettaa
Valheet
varmasti
vieraat
vieroittaa
Huominen
huolettomampi
hymysuiset
haaveilijat
halaavatKaupunkijuhannus22.6.2012 klo 07:10 Kommentoi (0)
Päivittelen blogia. Valmistuin vihdoin sitten kotitalousyrittäjäksi kohtalaisen hyvin paperein. Harmittaa vain, kun en pysty tekemään koulutusta vastaavaa työtä ainakaan tällähetkellä polven vaivojen takia.
Nyt on tarkoitus skarpata, saada painoa tippumaan lisää, toivoen että se vaikuttaisi kävelemiseen ja pystyisin vielä jonakin päivänä vaikka osa-aikatyöhön.
Tänä aamuna kävin fillaroimassa tunnin verran. Säästelen polvea. Sauvakävelykin kyllä onnistuu, olen kävellyt jopa tunnin lenkkejä, loppumatkasta polvi tuntuu jäykältä mutta sitä ei ole pahemmin vihlonut.
Juhannusta vietän kaupungissa. Pääsen tosin rantaan, Pieksäjärvelle on vain muutaman sadan metrin matka. Savonsolmun rannassa on tänään kokot illalla klo 20 ja toinen puolen yön aikoihin.
Kaikille oikein hyvää juhannusta!
Tehdään taikoja?
Kevättä kohti29.2.2012 klo 09:25 Kommentoi (0)
Huomenna alkaa koulutuksen viimeinen työssäoppiminen. Menen kuudeksi viikoksi koulun opiskelijaravintolaan kokin apulaiseksi. Tällä jaksolla en enää tiskaa enkä tee puhtaanapitotöitä :)
Mukavaa kuunnella aamuvarhain kun talitintit visertävät. Tänä aamuna kuului myös varpusten sirkutusta.
Syksyn varma merkki?27.9.2011 klo 09:45 Kommentoi (0)
Viime torstaina alkoi flunssa kamalalla kurkkukivulla. En pystynyt nielemään ja puhumaan. Tuo meni kuitenkin kuumilla toteilla ohi. Nyt on kuitenkin yskää ja kuumetta. Tänään lääkäriin hakemaan antibiootit. Toivottavasti saan. Pää halkeaa yskimisestä.
Syysflunssa23.9.2011 klo 05:23 Kommentoi (0)
Nyt se on mullakin. Eilen alkoi kurkkuun koskea ja yskin pitkin päivää. Nyt on nokka tukossa ja aivan flunssainen olo.
Tänään työharjoittelun viimeinen päivä. Keskiviikkona oli arviointi, sain hyvä arvioinnin.
Työharjoitteluun maanantaina18.9.2011 klo 14:16 Kommentoi (0)
Viimeinen viikko alkaa maanantaina harjoittelussa. Olen ollut aika puhki. Ostin uudet työkengät, jalkoja ei enää pakota. Selkä ja olkapää on ollut kipeät.
Tänään on ollut alkusyksyn kaunein päivä. Olen käynyt kaksi kertaa fillaroimassa tunnin lenkin. Kohta lähdettävä vielä nauttimaan tuosta ihanasta auringonpaisteesta. Ja luonnosta. Jospa lähtisikin kävellen pitkästä aikaa. Fillarin trippimittariin on tullut kuukaudessa reilut 200 km. Kokonaiskilometrit varmaan viidensadan paikkeilla tänä kesänä.
Syyskuun pohdintaa18.9.2011 klo 09:41 Kommentoi (0)
Ei verkkoyhteyttä
Astraalissa
kohtaavat
tajunnat
Virtuaalit
virtuoosit
todellisuutta
tuntematta
Posteljoonit
sukupuutossa
Tästähän
menee
ihan sekaisin
Et tunne
edes
naapuriasi
saati
sukulaisiasiFlow ~ Elämän virta5.9.2011 klo 05:47 Kommentoi (2)
Flow
Menneisyyden
peikot tanssivat
ryteikössään
Minä nauran
ja taputan
niille tahtia
Meistä on
tullut
hyvät kaverit
Tulevaisuus
näyttää
valoisalta
Aurinko
nousee
jokaisena
aamuna
Minä olen
tässä
ja nyt
Ei ole
muuta
tietäSyksy on ihanaa aikaa :)4.9.2011 klo 17:11 Kommentoi (0)
Tänä viikonloppuna olen päässyt sienimetsään täällä Pieksämäellä. Olen luullut että ei tässä lähimaillakaan ole paikkoja, mutta hyvä ystävä on vienyt nyt kahteen mahtavaan paikkaan. Rouskuja on suolassa ja pakkasessa. Tänään löysin ison orakkaan, painoi varmaan puolisen kiloa. Lisäksi keräsin kehnäsieniä :)
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!