Kuoleman pelko23.8.2008 klo 18:48
Wexi Korhonen: Kuka pelkää kuolemaa. Kari Salo-dekkareita ja Tampereella seikkaillaan. Yhden henkilön roolihahmon tunnen tästä kirjasta henkilökohtaisesti. Hauskaa lukee, ku kirjailija on henkilön perusteella luonut hahmon sarjaan mukaan. Kaverini suositteli Korhosen kirjoja joskus aikoja sitten. Olenkin niitä lukenut. Tätä en muistanut lukeneeni, niin tarttui matkaan. Kirja herätti ajatuksia kuoleman pelosta. Parikin tilannetta, että henkilö on kuoleman sairas ja tiesi loppunsa lähestyvän. Pisti miettimään omaa suhtautumista kuolemaan. Ennen ei ollut vaikea asia, koska olin valmis lähtemään heti kun kutsu tulee. Mut todellakin olin tässä pari kertaa kuolla kupsahtaa. Pari vuotta sitten ja muutama kuukausi sitten. Kyl se hieman hirvitti ja tuntui, että en vielä haluaisi lähteä. Kummallista. Oletin olevani valmis lähtöön, mut ilmeisesti en sitten vielä olekkaan. Jonkinmoista kuoleman pelkoa näemmä on taustalla.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa kaikille äideille oikein hyvää äitienpäivää!
10.5.2026
Kukkia, kakkua, onnitteluja, niistä on perinteinen äitienpäivä tehty! Liput liehuvat taas äitien kunniaksi, ja Älypään Äitienpäivävisassakin juhlistetaan äitien omaa päivää! Älypää toivottaa oikein hyvää äitienpäivää kaikille äideille!
Muista myös kokeilla Älypään perinteistä Äitienpäivä-visaa.
Kuplivan hauskaa vappua kaikille Älypään pelaajille!
30.4.2026
Taas on aika korkata simapullot, puhaltaa serpentiinit ilmaan ja valita juuri se itselle sopivin vappupallo! Juhlatunnelmaan voi virittäytyä myös Älypään perinteisen Vappuvisan parissa. Oikein hauskaa vappua kaikille pelaajille!
Testaa tietosi Vappuvisassa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
3.4.2026
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!