Peiton paikka25.10.2008 klo 22:31
Tän oon varmaan joskus lukenut, ku tuntu niin tutulta. Eppu Nuotio: Peiton paikka. Ihan hyvä kirja. Naurua ja itkua piisas. Kertoo Lehmuksen perheestä, joka elää pikkukaupungissa. Perheessä tapahtuu kaikenlaisia ongelmia. Pikku-Annukka selviää omalla tavallaan. Kirjan loppu oli minulle itselleni järkytys ja aiheutti surun ja kyyneleet. Yllättävä loppu. Onneksi tästä on jatkoa pari kirjaa, että niiden kimppuun sitten seuraavaksi. Kirjan nimi tulee tv-sarjasta Peyton Place. Silloin perhe sai telkun ja siinä oli sen ajan ohjelmia mm. tämä Peyton Place.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!