Blogin nimi: Luettuja kirjoja

Blogi aloitettu: 19.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
Avainsanat: Kirjat, lukeminen, kirjojen arvostelut kpl
  • Varjo21.10.2009 klo 15:26

    Luettu taas. Eppu Nuotio: Varjo. Mielenkiintoinen kirja. Lapset löytävät ruumiin. Naisella on morsiuspuku ja kädestä puuttuu nimetön. Nuoren naisen huulet on ommeltu kiinni. Käy ilmi, että kuollut morsian on muslimiperheen tytär, joka on vihitty kristityn suomalaismiehen kanssa. Sulhanen on kadonnut. Epäilys kunniamurhasta saa Pii Marinin kuohuoksiin. Hän alkaa tutkia asiaa, mutta omat murheensa sotkevat keskittymistä. Suhde Heinoon on ollut katkoilla jo kuukausia. Morsiammen ystävän vihje johdattaa Piin viimein ovelle, jossa lukee Varjo.
    Kirja kyl hyvä joo. Automaattisesti tulee mieleen kyl, että kyl toi muslimit ovat kammottavia. Hyih! Onneksi kuitenkaan eivät kaikki. Kulttuurierot ovat valtavat. Varsinkin kun naisten asemaa vertaa.

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita