Blogin nimi: Meiltä ja muualta

Blogi aloitettu: 12.10.2008
Blogimerkintöjä: 1 kpl
Avainsanat: Suomi-USA kpl
  • Sysimusta satku25.8.2010 klo 09:31

    on kävelytapahtuma, jossa 24 tunnin aikana kävellään 100 kilsaa tuossa lokakuun loppupuolella. Tilapäisessä mielenhäiriössä sen kummemmin asiaa pohtimatta ilmoittauduin mukaan. Asiasta on ollut nyt se hyöty, että aloitin uudelleen kevyen lenkkeilyn, jotta saan edes hieman kilometrejä alle ennen tapahtumaa.

    Luultavasti olen väärässä, mutta luulen, että kysymys tuossa 100 km taivalluksessa on enemmän siitä selviääkö ilman hiertymiä ja rakkoja ja varmaan krampitkin ovat loppupuolella mahdollisia. Tällaisessa parin kuukauden pikatreenissä ajattelin kuitenkin pitäytyä hölkässä, jolla yritän myös nostaa hieman kestävyyttä nopealla aikataululla. Loput harjoittelusta tulee olemaan enemmän sen miettimistä missä asussa ja millä jalkineilla matkaa alan taittaa.

    Onpa siis jotain aktiviteettia voittopuolisesti kiireettömään eläkeläiseloon alkusyksyksi. Lentopalloa, tennistä ja keilailua toki on ohjelmassa, mutta niillä ei paljon pitkäkestoiseen kävelyyn ole varmaankaan merkitystä.

    katsotaan miten äijän harjoittelussa käy. Kertoilen lisää syksyn mittaan.

     

    Takaisin blogimerkintöihin


marskari

kommentoi 25.8.2010 klo 18:37

noi pitkä matka päiväs? kamalaa. (ite "harrastan" sohvalloikoilemist.)

Älypää tiedottaa

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    3.4.2026

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

  • Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!

    6.12.2025

    Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!

    Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!

    Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!

  • Älypään jouluvisat ovat täällä!

    1.12.2025

    Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!



    Testaa tietosi jouluvisassa!

    Testaa tietosi joululauluista!

    Testaa tietosi jouluruuasta!

Lue lisää tiedotteita