Pitkästä aikaa bloggailen7.1.2021 klo 09:13
Enpä aikoihin ole pelaajakorttiani ja blogeja kurkannutkaan ja huomaan, että viime blogikirjoituksestanikin on yli 3 vuotta. Taitaa olla siis aika jotain kirjoittaa muistoksi tästä korona-ajasta.
Koronahan vaikutti jo keväällä siten, että alkuperäinen USA-paluulentoni huhtikuun lopussa peruttiin kai jo maaliskuun alussa. En suuresti moisesta huolestunut, ajattelin, että aina maailmalta kotiin pääsee.
Sitten huhtikuussa lentoperuutuksia maailmalta alkoi tulla siihen malliin, että jo ajattelin, että uimallako Atlantin yli pitää Eurooppaan lähteä. No, Finnair järjesti ylimääräisen kotiutuslennonkin joskus huhtikuun alussa. Hinta oli aika korkea vajaat 900 euroa yhdensuuntaisesta matkasta. Minulla oli kylpyhuoneiden ja keittiön saneeraus kesken ja jäin sitä valvomaan ja tuon lennon päätin skipata.
Otin sitten 400 euron lennon Lontoon kautta Helsinkiin 15.4. ja kokemus oli ihmeellinen, United Airlinesin iso jumbo oli lentokoneemme, meitä oli ehkä noin 30-40 matkailijaa korkeintaan. Turvavälit olivat kunnossa. Lontoossa Heathrowin kentällä oli kovin autiota. Kävellessäni noin 200 m pitkää käytävää kohti jatkolentoani, en nähnyt tällä matkalla ketään muuta matkustajaa.
Kotona sitten tuttavani lainaamaan karanteenikotiin, jossa aika kului yllättävän hyvin. Kesä kuluikin sitten kahden asunnon ja kahden mökin välillä kun akselilla Helsinki-Espoo-Porvoo-Nauvo liikuttiin. Monesti samat ruoat osin kylmälaukussa myös joutuivat tätä rengasmatkailua harrastamaan. Tuli sentään autolla tehtyä viikon kotimaan kierroskin vaihteluksi.
Jo keväällä USA kielsi koronasyistä maahantulon EU-kansalaisilta ilman erityistä perustetta, joka peruste on ollut voimassa tähän asti. Päätin, etten Suomen loskaa jää katselemaan ja otin lokakuun lopussa menolipun Espanjaan Andalusiaan. Vuokrasin auton ja tarkoituksena oli kierrellä Andalusiaa. Tämä supistui muutamaan päivään, jolloin tuli määräys, että yhdellä paikkakunnalla pitää pysyä. Tuo oli paha takaisku matkailulle. Jäin Fuengirolaan, josta kyllä hieman rikoin kieltoa piipahtamalla Benalmadenassa, Torremolinoksessa, Mijaksessa ilman, että mitään tiesulkuja tms matkallani kohdannut. Voi sanoa, että Aurinkorannikon rannat olivat autioita.
Tällä erää tämä asunto on minulla 16.1. asti, jolloin pitää jatkosta päättää. Optioina on jatko täällä, paluu Suomeen, Kanarian saaret, jossa kelit olisivat lämpimämpiä kun täällä aamulämmöt ovat jo reilusti alle 10 astetta ja päivisinkin 15-18 -tasoa. Kumppanini Rauni oli täällä kolmisen viikkoa, mutta silmälääkärikäynnit veivät hänet takaisin Suomeen. Saa nähdä, pääseekö liittymään seuraan lähiaikoina.
Olen kävellyt parissa kuukaudessa noin 600 kilsaa ja muutaman kerran rullaluistellut ja pelaillut rantalentistä, joten kyllä täällä aika kuluu ja espanjan taantunut kielitaitoni on kummasti kohentunut. Takavuosien lempisarjani Serranon perhe menee täällä eräällä kanavalla uusintana ja se on minun arkipäivien puolentoista tunnin kielikurssini. Puhuvat tietenkin nopsaan ja myös paljon slangisanoja on repliikeissä. Haastavaa, mutta nyt parin kuukauden jälkeen huomaa, että rytmiin on päässyt paremmin kiinni.
Tällaisia kuulumisia tällä erää ja mahdollisille lukijoilleni toivotan tämän myötä koronansietokykyä, missä ikinä olettekaan. Eiköhän tämä rajoitteiden aika vuoden loppuun mennessä hieman helpota!
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!