Koivun lehtiä3.11.2008 klo 19:18
Tämä vaikuttaa riippakoivulta (Betula pendula), eli rauduskoivulta, ainakin sen perusteella, että oksat riippuvat. Lehtiä en saa sopimaan mallina olleeseen riippakoivun lehteen, mutta joka tapauksessa lehdet alkavat kellastua. Eikä ihme, sillä kuva on otettu nyt kuluvana syksynä. Tosin muutamia viikkoja tästä päivästä sitten. Tuo oksien riippuminen on riippakoivun geneettinen omainaisuus, ja vielä siten, että riippuminen on sitä suurempaa, mitä etelämpänä puu kasvaa. Vettä puu kuluttaa enemmän kuin keskivertosuomalainen eli 400 litraa/vrk.

Älypää tiedottaa
Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!
6.12.2025
Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!
Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!
Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!Älypään jouluvisat ovat täällä!
1.12.2025
Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!
Testaa tietosi jouluvisassa!
Testaa tietosi joululauluista!
Testaa tietosi jouluruuasta!Pelaa uutta Suomipop-visaa!
26.9.2025
Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!
Pelaa Suomipop-visaa!