Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Höga Kusten7.12.2008 klo 01:14

    Höga Kusten on rannikkoalue Ruotsin itäosassa Härnösandin ja Örnsköldsvikin välissä. Tämä kalliohalkeama on Skuleskogen kansallispuistossa ja on nimeltään Slåttdalsskrevan. Halkeama on syvyydeltään 40 metriä ja se on syntynyt osittain jääkauden työn tuloksena joskus 9600 vuotta sitten. Höga Kusten on luonnonkaunis alue ja kuten nimikin "Korkearannikko" kertoo seutu on mäkistä - ja erittäin kivistä.

    Slåttdalsskrevan

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita