Vanha lato23.1.2009 klo 02:22
Tällä kertaa ajattelin esiintyä Juhani Palmuna sikäli, että kuvauksen kohteena on LATO. Lato ei ole tyypillinen lato, pikemminkin yhdistetty lato ja piharakennus. Joka tapauksessa Pohjanmaa on kuuluisa ladoistaan. Puhutaan latomerestä, jolla tarkoitetaan laajoja peltoaukeita, joilla kököttää lukemattomia latoja. Tosin nykyisin ladot vähenevät sitä mukaa kuin peltoviljely teknistyy ja vanhat konstit unohtuvat. Lato on kuvattu runsaan kymmenen kilometrin päässä Seinäjoen keskustasta about etelään.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!