Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Seinäjoki-Don -akseli11.3.2009 klo 18:33

    Laitetaanpa tähän talvinen Seinäjoki päivänvalossakin. Kuten kuvasta käy ilmi, hiljaa virtaa myös Seinäjoki, eikä ainoastaan  Don.Don (ven. Дон) on yksi Venäjän suurimmista joista. Se saa alkunsa Tulasta, Moskovan kaakkoispuolelta, ja virrattuaan 1950 kilometrin matkan laskee Asovanmereen. Suurin Donin varrella sijaitseva kaupunki on Rostov-na-Donu, ja sen tärkein sivujoki on Donets. Pohjoinen tärkeä sivujoki on Penzan suunnalta laskeva Hopjor. Volgogradin lähellä Don ja Kaspianmereen laskeva Volga ovat hyvin lähellä toisiaan ja niitä yhdistää kanava, tietää Wikipedia.

    Seinäjoki. 2009

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita