Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Norja, Lofootit9.6.2009 klo 12:24

    Lofootit on Norjan länsirannikolla sijaitseva saariryhmä. Saariryhmän kokonaispinta-ala on 1 227 km². Lofooteilla asuu noin 24 500 ihmistä, jotka saavat elinkeinonsa muun muassa kalastuksesta ja matkailusta.

    Svolvær on Norjan Lofooteilla sijaitsevan Våganin kunnan keskus ja Lofoottien epävirallinen "pääkaupunki". Kylässä on noin 4 200 asukasta (2005). Svolvær on myös pysähdyspaikka Hurtigruten-laivareitillä. Hurtigruten on Norjan pitkä edestakaisin ajettava rannikkoreitti eteläisestä Bergenistä pohjoiseen Kirkkoniemeen ja takaisin kymmenine välisatamineen. Yhdessä kuvista näkyykin yksi Hurtigruten laivoista, Richard With, oikealla ylhäällä oleva punainen laiva. Laivaa Lofooteille päästäkseen ei tarvitse, koska saarille voi huristella nykyään suoraan autolla maanteitä ja tunneleita pitkin. Svolværin talot ovat tyypillisiä norjalaisia, kaksikerroksisia, koristeellisia ja värikkäitä. Kylä on ollut taiteilijoiden suosiossa ja siellä toimii edelleen useita taidegallerioita. Kuvat ovat Svolværista.

    Mitenkään erityisen lämmintä saarella ei ole kaikista golf-virroista huolimatta. Myöskin tuuli on ajoittain melko voimakas, jolloin kalastamisestakaan ei tule mitään, kun laivat eivät lähde merelle.

    Norja, Lofootit

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!

    6.12.2025

    Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!

    Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!

    Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!

  • Älypään jouluvisat ovat täällä!

    1.12.2025

    Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!



    Testaa tietosi jouluvisassa!

    Testaa tietosi joululauluista!

    Testaa tietosi jouluruuasta!

  • Pelaa uutta Suomipop-visaa!

    26.9.2025

    Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!

    Pelaa Suomipop-visaa!

Lue lisää tiedotteita