Huovilan puisto, Kärkölä7.9.2010 klo 14:37
Huovilan puisto Kärkölässä on 1800-luvun englantilaistyylinen puistoalue sekä kotiseutumuseo 1800-luvun alkuperäisine rakennuksineen. Huovilan puiston perusti 1800-luvun lopulla Carl Constantin Collin, 1863-1941, joka opiskeli ja valmistui insinööriksi Pariisissa 1888. Hän peri isänsä, hovineuvos Carl Johan Collinin omistuksessa olleen Huovilan ratsutilan. Puiston Collin rakennutti alunperin omaksi ilokseen. Kasveja Huovilaan tuotiin ympäri Eurooppaa, myös Suomesta.
1900-luvun alussa Collin muutti Ranskan Rivieralle Nizzaan, jonka rantabulevardille hän rakennutti talon 1910-luvulla. Talo on tänä päivänäkin nähtävyys ja tunnetaan Nizzassa nimellä Villa Huovila. Collin myi sittemmin Villa Huovilan Sergei Nikolajeffille, joka halusi talon vaimolleen Olgalle joululahjaksi.Â
Vuonna 1953 Kärkölän kunta osti Huovilan puiston, mutta puisto jatkoi hiljaiseloa aina 90-luvun lopulle saakka. Vuonna 1997 Huovilaa ryhdyttiin EU-tuella entisöimään ja entisöinti valmistui kesällä 2001.
Puiston pinta-ala on nelisen hehtaaria. Siinä on neljä lampea, kävelypolkuja sekä kaksi huvimajaa. Puistossa on myös levähdyspaikkoja ja pöytiä piknik-tarpeisiin, http://www.huovila.net/service.htm.
Â
Â
Â
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!