Pikku Pietarin Torikuja, Kuopio4.11.2013 klo 08:07
Pikku Pietarin Torikujan rakennusryhmä on valmistunut vuonna 1903. Asuintalon rakennutti teurastaja ja liikemies Wilhelm Tuhkanen. Kuopion kaupunki osti talon Tuhkasen suvulta vuonna 1963 ja ryhtyi vuokraamaan tiloja kaupunkilaisille. Vuonna 1987 tontti kaavoitettiin pysyvästi liike- ja asuinkäyttöön.
Pikku Pietarin Torikujan toiminta alkoi 1989. Kujalla on nykyisin toistakymmentä pikkupuotia ja Tallikahvila. Alueen aitoista löytyy monipuolinen tuotevalikoima erilaisia lahja- ja käyttöesineitä. Joissakin aitoissa pidetään taide- ja käsityönäyttelyitä. Kujalla on pidetty myös työnäytöksiä. Kesäisin valitaan pikkupietareiksi muutama laulutaitoinen poika kujan markkinointimieheksi.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!