Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Kuopion kauppahalli12.11.2013 klo 19:10

    Kuopion kauppahalli sijaitsee Kuopion torilla. Se on jugend -tyylinen ja rakennuksen on suunnitellut Johan Victor Strömberg. Kauppahalli aloitti toimintansa vuonna 1902. Hallia on laajennettu vuonna 1914 .

    Kauppatori Kuopiossa on ollut nykyisellä paikallaan jo 1850 -luvulta lähtien ja oli tuon ajan kaupunkilaisten tärkein päivittäisen elintarvikehuollon keskus. Torikauppaa käytiin pöydiltä ja erilaisista kojuista. Vuonna 1882 valtuusto päätti rakennuttaa "basaarin" eli myymälärakennuksen torikaupan siistimiseksi. Basaarin piirustukset lähetettiin senaattiin vuonna 1883, mutta senaatti ei niitä tuolloin hyväksynyt.

    Hallin rakentaminen tuli uudelleen ajankohtaiseksi 1897, jolloin kaunistuskomitea esitti valtuustolle kauppahallin rakentamista ympäristöä rumentavien kojujen tilalle. Kauppahallin suunnittelijaksi tuli Kuopion Teknillisessä koulussa huoneenrakennusopin lehtorina toiminut viipurilaissyntyinen Johan Victor Strömberg. Valtuusto hyväksyi Strömbergin piirustukset ja hallia alettiin rakentaa. Elokuussa vuonna 1902 kauppahalli aloitti toimintansa. Rakentamisen hinta oli 98.561 kultamarkkaa 44 penniä.

    Vuonna 1971 halliin rakennettiin uudet vesijohdot, asennettiin keskuslämmitys ja ilmastointilaitteet ja vanhat uunit purettiin. Vuonna 1973 halli maalattiin okran väriseksi. 1985 rakennettiin tavarahissi ja tehtiin viemäröinti. 1999 hallista poistettiin välikatot, uusittiin sähkötyöt ja siistittiin hallin pintoja sekä asennettiin myymäläkojuihin uusia valaisimia. Sittemmin on niin ikään tehty erilaisia remontteja. Esimerkiksi 2002 on uusittu hallin ikkunapuitteet.

    Hallissa on toiminut monenlaisia yrittäjiä. Aluksi lähes kaikki yrittäjät olivat teurastajia eli lihakauppiaita, mutta myös sekatavarakauppiaita on ollut jo sangen varhain. Hallin alkutaipaleen yrittäjien mainitaan olleen etupäässä miehiä, mutta nykyisin yrittäjien enemmistö on naisvaltainen. Tuore liha, kala ja leipomotuotteet ovat olleet pääasiallisena hallin tuotevalikoimana.

    Viime kesänä Kuopion keskusta oli suuren myllerryksen alainen. Siitä kertoo myös se, että kauppahallikin oli lähes maansiirtoon liittyvän "rojun" peittämä.

    Kuopion kauppahallista voi lukea lisää osoitteesta:'http://www.kuopionkauppahalli.fi/fi/HISTORIA.html
    Kuopion kauppahalli

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita