Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Kaustinen17.7.2014 klo 15:30

    Kaustinen, Kaustby, on kunta, joka sijaitsee Keski-Pohjanmaalla. Asukkaita kunnassa on nykyään noin 4300. Ensimmäisten ihmisten sanotaan saapuneen Kaustisen seudulle Kampakeraamisen kulttuurin loppupuolella. Ensimmäiset suomalaiset, kainulaiset, saapuivat seudulle 1200 -luvun alkupuolella. Alueelle muutti keskiajalla myös ruotsalaisia. Viimeiseksi alueelle muutti 1500 -luvulla savolaiset. 1608 Kaustisella oli jo 18 taloa ja asukasluku oli noin 130 henkeä. 1600 -luvun lopulla Kaustisilla oli 27 taloa ja asukasluku noin 340. 1700 -luvun lopulla Kaustisilla oli 35 taloa ja asukkaita 1340. 1800 -luvun lopulla Kaustisten asukasluku ylitti 3000 hengen rajan.

    Kaustisen kunta on tullut tunnetuksi vuosittaisista Kaustisen kansanmusiikkijuhlista. Kunnassa toimii myös erikoislukio, Kaustisen musiikkilukio. Kaustisilla järjestetään myös Kaustisen kamarimusiikkiviikko ja kuninkuusravit on järjestetty Kaustisen raviradalla vuosina 1985 ja 2002.

    Kaustinen Folk Music Festival, Kaustisen kansanmusiikkijuhlat, on vuosittain heinäkuussa järjestettävä kansanmusiikki- ja tanssifestivaali. Festivaali järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1968

    Kuvan teltassa oli meneillään J. Karjalaisen konsertti, jota olisi mieluusti kuunnellut lähempääkin, mutta se volyymi, jolla konserttia esitettiin oli siksi voimakas, että täytyi siirtyä kymmeniä metrejä teltan ulkopuolelle, jotta hiukset eivät olisi irronneet päästä. Todennäköisesti konsertti olisi kuulunut Seinäjoelle saakka, mutta kun tietoa konsertin desibelimääristä ei ollut tiedossa, niin tuli sitten matkustetuksi aina Kaustisille saakka. Siis yli sadan kilometrin päähän! Joka tapauksessa J. Karjalainen oli näkemistäni suosituin esiintyjä. Ainakin teltta oli täysi kuin Turusen pyssy.

    Mainittu Turunenhan tunki ryöstöretkeltä saatuja saalisrahoja pyssynsä piippuun niin, ettei täydellä pyssyllä voinut enää ampua. Ilmeisesti volyymit Kaustisellakin oli käännetty kaakkoon juuri siitä syystä, ettei paikalle enää tarvittu lisää väkeä.

    Kaustinen

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!

    6.12.2025

    Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!

    Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!

    Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!

  • Älypään jouluvisat ovat täällä!

    1.12.2025

    Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!



    Testaa tietosi jouluvisassa!

    Testaa tietosi joululauluista!

    Testaa tietosi jouluruuasta!

  • Pelaa uutta Suomipop-visaa!

    26.9.2025

    Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!

    Pelaa Suomipop-visaa!

Lue lisää tiedotteita