Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Alalle soveltuvuus5.12.2016 klo 12:19

    Ennen oli miehet rautaa. Laivat oli puuta hiio-hoi. Puuta ovat miehet nyt ja laivat ovat rautaa hiio-hoi. (Vanhan valaan kapakassa, sävel Toivo Kärki, sanat Reino Helismaa).

    Ennen oli poliisikin poliisi. Nyt poliisi on kuka tahansa. Ainakin, jos poliisijohtajan toive erityisestä kätyrijärjestelmästä toteutuu. Toisin sanoen se, että poliisina voisi toimia eräänlainen poliisin apulainen, vaikka kunnanjohtaja.

    Siinä mielessä, että poliisi toimii nykyään yhä useammin tunnuksettomana, voi poliisi olla myös kuka tahansa. Monelta vanhukselta on tätä keinoa käyttämällä viety rahat ja tavarat autoilijoista puhumattakaan. Ennen poliisin saattoi tunnistaa niin kutsutusta virkapuvusta. Tänä päivänä sekin on mahdotonta. Kehitys näyttää menevän suuntaan, jossa poliisi muuttuu enenevästi tavalliseksi netin käyttäjäksi limsapulloineen ja sokerimunkkeineen. Poliisin aivoitukset lähtevät ilmeisesti siitä, että tämän päivän rikollisuus perustuu avoimuuteen, siihen, että rosvot, ryövärit ja murhamiehet kertovat netissä avoimesti suunnitelmistaan minkä jälkeen poliisi lähettää robotin suorittamaan tarvittavat pidätykset.

    Vielä toistaiseksi olisi tärkeää tietää, minne kansalaisen rahat menevät. Viekö ne siviilipukuinen voro vai virallistettu poliisi. Ehdotukseni tunnistamisongelmaan on alalle soveltuvuus. Soveltuvuus kuitenkin mitattaisiin uudella tavalla siten, että tutkittaisiin, näyttääkö alalle pyrkijä siltä, miltä hänen kuuluukin näyttää. Missikilpailut ovat tästä oiva esimerkki. Jos henkilö ei näytä missiltä, ei hän ole alalle sopiva. Poliisin soveltuvuus alalle voitaisiin selvittää käyttämällä Oulun Toripolliisia mallina, standardina sille, miltä virallinen poliisi näyttää. Kun koulutukseen otetaan vain Toripolliisin mitat täyttäviä hakijoita, niin hetken päästä poliisin tunnistaisi olisi poliisilla sitten virkapuku yllään tai ei.

    Loppuun laitan vielä tuntemattomalta runoilijalta saamani runonpätkän:

    Pilvimuurista valo välähtää,
    postiluukusta lappu läjähtää.
    Virkavalta siinä valvoo,
    rahavirtojansa palvoo, hiio-hoi.
    Kuriin kansalaiset pitää saada,
    etteivät he maata kaada, hiio-hoi.
    Netissäkin roikkuu joku,
    jalkakäytävällä paku,
    luontokuvat pilveen kohoaa.

    Toripolliisi

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!

    6.12.2025

    Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!

    Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!

    Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!

  • Älypään jouluvisat ovat täällä!

    1.12.2025

    Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!



    Testaa tietosi jouluvisassa!

    Testaa tietosi joululauluista!

    Testaa tietosi jouluruuasta!

  • Pelaa uutta Suomipop-visaa!

    26.9.2025

    Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!

    Pelaa Suomipop-visaa!

Lue lisää tiedotteita