Maailmanlopun meininkejä27.3.2017 klo 23:12
Juuri kun kolmella pyrähdyksellä piti pääsemän kuntoon, ilmaantui uutinen, jonka mukaan terveysvaikutteinen liikunta pitää sisällään viisitoistatuhatta askelta. Aikaisempi kymmenen tuhatta askelta ei riitä. Nyt täytynee lyhentää askelta jotta kymmeneen kilometriin saa sisällytettyä kaiken tarpeellisen. Ennen viimeisintä tieteen päivitystä kymmenen tuhatta askelta täyttyi, kun juoksi kymmenen kilometriä metrin pituisin askelin.
Poliisi näkyy saaneen uuden tehtävän. Se ryhtyy oikomaan valeuutisia. Ilmeisesti hallitus on kilauttanut poliisijohdolle ja todennut, ettei rikollisista ole väliä, kunhan tieto on oikeaa ja sitä on riittävästi, ja että vihapuhe kitketään, etenkin päättäjien ja virkamiesten nimittely, esimerkiksi nuijiksi. Saa nähdä, jäävätkö filosofit työttömiksi. Totuuden etsiminenhän on ollut filosofien leipätyötä jo maailman aamusta.
Ongelmaksi jää enää hallituksen oma uutisointi, yleisemmin niin sanottu virallinen tiedonvälitys ja sen oikeellisuus. Jahtiahan suunnitellaan, suorastaan apinan raivolla, lähinnä sosiaaliseen mediaan. Nythän virallinen uutisointi on luonut mielikuvan, että Suomi on kauheassa kybersodassa ja netti pullistelee pelkkiä trolleja. Siksi täytyy kysyä, täyttävätkö miljoonat facebook ?urpot trollin tuntomerkit? Niin ikään uutinen, että sotesta tulee hyvä, vaikuttaa lähinnä toiveajattelun tasoiselta uutiselta ja ero valeuutiseen on lähinnä teoreettinen. Entä miten poliisi suhtautuu virallisen median suorastaan painostuksenomaiseen porvarilliseen väritykseen, propagandaan? Muuttuvatko poliisit porvareista kommunisteiksi?
Näyttää siltä, että elämme mielenkiintoisia aikoja. Meneilläänhän on monessakin mielessä lähinnä maailmanlopun meininki. Eipä ihme, ettei Kööpenhaminakaan ole niin kuin ennen, kuten ei Jyväskyläkään. Mutta ainakin vanha aurinko näyttää samalta, ainakin toistaiseksi. Vaalien jälkeen tilanne voi olla toinen, jos porvarit pääsevät innovoimisen makuun.

Älypää tiedottaa
Oikein hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Älypään pelaajille!
6.12.2025
Linnan juhlia odotellessa ajan saa kulumaan Älypään Linnan juhlat -visan sekä Itsenäisyyspäivävisan parissa! Visoista löytyy paljon Suomen itsenäisyyteen, menneiden vuosien Linnan juhliin ja itsenäisyyspäivän viettoon liittyviä kysymyksiä! Rauhaisaa itsenäisyyspäivää kaikille!
Testaa tietosi Itsenäisyyspäivävisassa!
Testaa tietosi Linnan juhlat -visassa!Älypään jouluvisat ovat täällä!
1.12.2025
Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin Älypään jouluvisat viihdyttävät pelaajia jouluvalmistelujenHyv Laita siis joululauluja soimaan, ota joulutortun seuraksi mukillinen glögiä ja testaa, mitä kaikkea tiedät joulun herkuista, jouluisesta musiikista ja erilaisista jouluperinteistä!
Testaa tietosi jouluvisassa!
Testaa tietosi joululauluista!
Testaa tietosi jouluruuasta!Pelaa uutta Suomipop-visaa!
26.9.2025
Älypään musiikkivisojen valikoima laajenee uudella Suomipop-visalla! Mikäli Kuumaan, Portion Boysin, Behmin ja muiden kotimaisten artistien musiikki on sinulle tuttua, tämä visa on juuri sinua varten! Laita siis suomipop soimaan ja testaa tietosi menneiden vuosien hiteistä ja viimeisimmistä uutuusbiiseistä!
Pelaa Suomipop-visaa!