Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Koodauksen filosofiaa5.12.2018 klo 16:07

    Eikö vanhuskin voi olla urpo? Miksi vain nuori? Tätä perustavaa laatua olevaa kysymystä ihminen joutuu pohtimaan, kun lukee uutisen "Supercellin Paananen tuo uuden koulun Suomeen: ei lainkaan opettajia "työllistymisaste 100 %".

    Urpous lähtee siitä, että ylipäätään tarvitaan koulu. Ihminen, jolla on aivot, oppii ilman kouluakin. Ihmiskunnan historia osoittaa tämän kiistattomasti. Ihmisen kehityksen suuret loikat ovat tapahtuneet aivan muulla tavoin kuin koulun penkkiä hieromalla. Saati työskentelemällä työnantajan johdon ja valvonnan alaisuudessa.

    Jos koulunkäymisestä olisi jotakin hyötyä, niin firmathan voisivat perustaa koulun, jossa apinat laitetaan oppimaan koodausta keskenään. Näinpä työvoimapulakin olisi poistunut käden käänteessä ja firmoilla olisi nykyistä parempaa koodaajaporukkaa yllin kyllin. Näin sikäli mikäli apinat koodausta harjoittaessaan eivät muuttuisi ihmisiksi, laiskoiksi turjakkeiksi, kuten työläisen nykytermi nimettömien lähteiden mukaan kuuluu.

    Uutinen tuo ilmi myös talouselämää muutoinkin riivaavan ikärasismin. Erityisesti koodaamisen katsotaan olevan nuorten ihmelasten yksinoikeus. Ongelma on siinä, missä määrin esimerkiksi 18-vuotiaan aivot ovat kehittyneet. Muistaakseni Älypään oikeat vastaukset -osiossa ihmisen aivot kehittyvät vielä 25 -ikävuoteen asti. Kannattaisi siis odottaa ainakin siihen ikään mikäli halutaan maksimoida aivojen tehokkuus. Sen jälkeen ihminen voisikin jäädä hyvällä omallatunnolla eläkkeelle. Mitäpä hyötyä sellaisesta ihmisestä on, jonka aivot ovat lakanneet kehittymästä? Siksi Rukallekin kannattaisi vastedes lähettää aivan toisenlaisia sivakkamiehiä kuin näihin saakka.

    Kummastelen myös sitä miksi koodaaminen on noussut elämää suuremmaksi kysymykseksi. Koodaushan on melko pitkälle automatisoitu. Esimerkiksi Excelissä on suorastaan "nauhuri", joka tekee koodia sen mukaan mitä käyttäjä Excelillä tekee. Suurempi kysymys on se, mitä kaikella väsätyllä koodilla ylipäätään tehdään. Tokipa koodauksessa on järkeä, jos vain tietää mitä varten pitää koodata. Koodaustaitoa ei kannata hankkia vain sitä varten, että saa maailman sekaisin kaikenlaisilla toimimattomilla järjestelmillä, jotka vuotavat kuin seula, eivät toimi, tai jos toimivat, niin toimivat miten sattuu.

    Oheen laitan kuvan koodarin silmästä. Se näyttää vihreältä, koska jatkuva ruudun tuijottaminen värjää ennen pitkää myös silmän värin.

    Eye

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita