Quick ratio22.4.2020 klo 18:10
Sijoitetun pääoman tuotto on kapitalistinen luku, joka ei ole lakannut kummittelemasta sen enempää Euroopassa kuin muuallakaan. Näinä aikoina sen rinnalle on ilmaantunut tartuttavuusluku. Sillä tarkoitetaan sitä, kuinka monta ihmistä yksi tartunnan saanut tartuttaa edelleen. Ilman rajoituksia tartuttavuusluvuksi on kerrottu 2,2-2.7. Viimeaikaiset tiedot kertovat luvun olevan jo lähempänä ykköstä. Joko yli tai ali. Missään ei ole kuitenkaan kerrottu, millaiseksi luku muuttuu, kun rajoitukset poistetaan.
Tartuttavuusluku muistuttaa olemukseltaan liiketaloudesta tuttua quick ratiota, maksuvalmiussuhdetta tai happotestiä, acid test. Luku mittaa yrityksen kykyä selviytyä lyhytaikaisista veloistaan pelkällä rahoitusomaisuudellaan. Konkreettisesti se tarkoittaa sitä, kuinka paljon yrityksen kassassa on rahaa lyhytaikaisten velkojen maksuun. Periaatteessa lukua voi käyttää myös epidemian etenemisen mittaamiseen. Niin kauan kuin quick ration arvo on alle ykkösen, niin kauan kassassa on koronaa. Jos taas mittarin arvo kipuaa yli ykkösen maailma tervehtyy, ja sijoittaja saa pääomalleen tuoton.
Lyhytaikaisiin velkoihin kirjattaneen myös pääoman käytöstä maksettava korvaus, joten yhteiskunnan tuki yrityksille saattaa merkitä sitä, että sijoittaja saa riehuvasta taudista huolimatta yhtä muhkean korvauksen kuin ennenkin, ellei vielä julkisella tuella terästetyn. Pääoman käyttö kannattaa tulkita niin kuin se pitäisi tulkita, eli laajasti.
Pääoman käytöstä saatua korvausta on vuokrasta, veroista ja itse rahallisesta sijoituksesta saatava korvaus. Joku tietysti kysyy, miten verot liittyvät pääoman käyttöön. Vastaus kuuluu, että jos liiketoimintaa harjoitetaan jossakin maassa, niin valtiotahan siinä silloin käytetään, joten kyllä valtio eräänlaisesta kiinteästä pääomasta käy, henkisestä pääomasta puhumattakaan. Henkisellä pääomalla voidaan ymmärtää vaikka koulutusta, ellei se sitten jostakin syystä ole valunut hukkaan.
Adjektiivi quick on puolestaan tuttu jo ruton ajoilta. Rutto levisi aikoinaan nopeasti, joten eipä ihme, että kysymys on kaimasta. Jos siis kassan suhde lyhyihin velkoihin on alle ykkösen, niin noutaja tulee nopeasti. Vaikka yritys kuinka kannattaisi, mutta jos raha loppuu, niin lähin perillinen lienee hukka. Toivottavasti nykyinen tauti on aikaisemmista poikkeava siinä mielessä, että se myös häipyisi mahdollisimman rivakasti.
Oheen olen muokannut maiseman Azoreilta korona-aikaan sopivaksi. Kuva on vanhoilta hyviltä ajoilta, joten siinä ei pitäisi olla ainakaan virusta. Tekstiä on täytynyt käyttää siksi, että meri on usein niin samanlainen kuin mikä tahansa meri, että sekaannuksen välttämiseksi meri kannattaa aina nimetä. Puiden välin pitäisi sääntöjen mukaan olla ainakin pari metriä, mieluummin enemmän.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!