Karhukoplat29.8.2020 klo 18:47
Karhukopla, The Beagle Boys, on Carl Barksin luoma Aku-Ankka sarjakuvissa esiintyvä konnajoukko, joka toistuvasti pyrkii ryöstämään Roope-Ankan rahat, mutta epäonnistuu ja joutuu vankilaan. Ensimmäisen kerran Karhukopla esiintyi tarinassa Ankkalinnan pamaus, Terror of the Beagle Boys, vuonna 1951. Kopla pukeutuu yleensä mustaan silmänaamioon, sinisiin housuihin ja punaisiin paitoihin, joissa on numeroista 1, 7 ja 6 koostuvat sarjanumerot (Wikipedia).
Suomi kulkee päivä päivältä yhä merkillisempään suuntaan. Paitsi että olemme sukupuolineutraaliudessa maailman elittiä niin myös virkavallan suojelu on kääntänyt käsityksen demokratiasta ylösalaisin. Vanhoina hyvinä aikoina kansaa piti suojella valtiovallan mielivallalta, mutta tänään valtiovaltaa pitää suojella kansalta. Esimerkkinä vaikkapa poliisi, jonka suojelemiseksi poliiseilta poistunee nimi ja sen sijaan tullee numero rintaan samalla tavalla kuin Karhukoplalla. Sillä erotuksella, ettei ryöstön kohteena ole Roopen rahat vaan vain vähäistä ylinopeutta ajavan autoilijan tienestit.
Ainoa, jonka pitää tässä maassa esiintyä nimellä, on kansalainen, joka ei voi kätkeytyä nimimerkin tai numeron taakse, jos aikoo sanoa jotakin julkisesti. Aina pitää esiintyä omalla nimellä ja osoitteella. Nimettömät sanomiset jätetään niin kutsutusti omaan arvoonsa. Nimettömänä esiintyminen on kuuleman mukaan puskista huutelua.
Poliisin toiminta sitä vastoin ei ole puskista huutelua, koska poliisi suorittaa tehtävänsä useinkin juuri puskassa, tarkemmin sanottuna puskan takana. Jokainen ratsiahan pitää järjestää siten, että se tulee autoilijalle yllätyksenä. Näin lihallisesta poliisijoukosta aina peltipoliisiin saakka. Hyvä peltipoliisi vahtii heti nopeusrajoituksen päättymistä osoittavan merkin jälkeisen puskan takana.
Toinen kotimaisen sielunmaiseman piirre on heikon yritysjohdon iänikuinen natina liian korkeista palkoista. Jopa kannattavia yrityksiä lakkautetaan vain jotta päästäisiin sanomaan, että siinäs näitte. Jos palkkoja ja yritysveroja ei alenneta, niin mehän lopetamme tehtaat ja menemme Kiinaan. Porvarit sitten keräävät asialla kultaisia, hyvin maksettuja, irtopisteitä, kun eivät muuhun kykene.
Itse asiassa voitollisessa yrityksessä palkkojen pitäisi ollakin kustannuksia korkeammat, muutoinhan voitto ei ole mahdollinen. Vain monopoli ja riisto mahdollistavat nykyistenkaltaisten voittojen olemassaolon. Täydellisen kilpailun vallitessa voitot painuvat nollaan, jolloin talous toimii optimaalisesti ja resurssit kohdentuvat oikein.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!