Blogin nimi: Maailma sanoin ja kuvin

Blogi aloitettu: 25.5.2007
Blogimerkintöjä: 1 kpl
  • Hyvän äärellä26.1.2021 klo 18:38

    Olemme astuneet uuteen aikaan. Tai olemme ainakin kynnyksellä. Tästä se lähtee. Niin mikä? Ei ole tietoa, mutta kaikki merkit viittaavat siihen. Ja kun merkkejä on olemassa, niin kyllä siitä jotakin seuraa.

    Näin voi päätellä siitä hartaudesta, jolla radioon,tv, kokoontunut seurue oli päätynyt seuraamaan USA:ssa tapahtuvaa vallanvaihtoa. Tunnelma oli käsin kosketeltava. Monelle vanhaan hyvään aikaan tottuneelle tuli tippa linssiin. Paha oli poistunut maailmasta.

    Uusi presidentti piti puheenkin. Monisanaisen ja syvällisen. Puheen kumminkin. Radion porukka selvästi herkistyi. Terästi kuuloaankin, olisiko jotakin hyvää mainittu myös Suomelle? Ei tällä kertaa. Myöhemmin sitten kerrotaan soitetun Finlandia. Ainakin vähän. Mahtavaa.

    Joka tapauksessa kun pahuus poistui maailmasta, niin pienen valtion asema parani. Pitää vain uskoa. Ja onhan Suomi tekemässä mittavia kauppojakin. Kuusikymmentä lentokonetta ei ole aivan mitätön juttu. Ei ainakaan Suomen näkökulmasta. Eikä varmasti sotilaspoliittisestikaan. Kyllä sellainen määrä nykyteknologiaa hakkaa isommankin vihollisen.

    Näin jälkikäteen ajatellen on merkillistä, miten paljon pahaa yksi ihminen voi saada aikaan: populismin, nationalismin, Itämeren tilanteen kiristymisen, mittaamattoman määrän valheita ja ruman kielenkäytön somessa. Ei ihme, että vallankumouskin oli lähellä. Eikä kysymys suinkaan ollut laitapuolen kulkijan liukastumisen aiheuttamasta töytäisystä rahankeruun yhteydessä, vaan ihan oikeasta hyökkäyksestä valtakunnan päätöksentekoelimeen. Onneksi länsimainen demokratia kesti ja hyökkäys saatiin torjutuksi.

    Nyt voimme odottaa epidemian pikaista poistumista, valheen katoamista maailmasta ja somen muuttumista korkeatasoista kieltä viljeleväksi viestintävälineeksi. Vaikka sanomalehtipaperin kulutus samalla vähenee ja paperikoneita lopetetaan, niin uusi teknologia korvaa menetykset moninkertaisesti.

    Sitten kun elpymisväline saadaan Euroopassa käyttöön päästään taas leikkaamaan, kun ilmainen raha ei kelvannut. USA sen sijaan tallettaa kansalaisilleen mittavan summan rahaa suoraan kansalaisen tilille, kerrotaan. Moraalikatokaan ei siellä ole ongelma, kun hyvyys on astunut johtamaan maailmaa. Ja kun näin mittavia asioita tapahtuu maailmalla, niin kyllä Suomikin samalla nousee jaloilleen. Olemmehan sentään avoin markkinatalous ja läntinen demokratia. Ainakin jonkin sortin, siis demokratia.

    Maailman parantumisen merkiksi aurinkokin pilkahti parina päivänä valaisemaan maailmaa. Ainakin Päijät-Hämettä. Siitäkin huolimatta, ettei täällä ole edes risukasoja. Olen ymmärtänyt, että auringonpaistamisen edellytys on nimenomaan risukasa. Aamukahvikin maistui paremmalta, vaikka en laittanut siihen edes sokeria.

    lentokone

    Takaisin blogimerkintöihin


Älypää tiedottaa

  • Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!

    19.6.2025

    Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!

    Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!

  • Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!

    13.5.2025

    Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!

  • Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!

    17.4.2025

    Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!

    Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!

Lue lisää tiedotteita