Helmikuu valmis29.2.2024 klo 22:16
Rankka helmikuu on valmis. On ollut kynttilänpäivää, Runebergin päivää, Kalevalanpäivää ja ja kaiken kukkuraksi karkauspäivä. Kynttilänpäivää kerrotaan vietetyn kristillisessä kirkossa jo 300 -luvulta lähtien, joten ei ihan mikä tahansa juhla. Pitäisi varmaan saada palkalliseksi vapaapäiväksi. Näin hallitukselle ikään kuin vihjeeksi tehdä aloite laiksi.
Kynttilänpäivää vietetään Suomessa helmikuun 2. päivänä, jos se sattuu sunnuntaiksi. Muulloin sitä vietetään seuraavana sunnuntaina. Kynttilänpäivä on ollut virallinen pyhäpäivä Suomessa 1300-luvulta lähtien, ja se siirrettiin sunnuntaiksi vuonna 1774.
Kevään ennustaminen ja ohrapuuron keittäminen liittyvät kynttilänpäivän perinteisiin, joten palkallinen vapaapäivä olisi merkki siitä, että kotona tehtävää työtäkin arvostetaan. Sen lisäksi palkallinen vapaapäivä olisi merkki perinteiden arvostamisesta.
Runebergin päivä on kansallisrunoilijamme Johan Ludvig Runebergin syntymäpäivä, jota vietetään 5. Helmikuuta. Päivä on vakiintunut liputuspäivä ja sen juhlintaan kuuluu Runebergin torttujen syöminen.
Runebergin torttu on pyöreä, korkeahko leivonnainen, jonka maun tekevät manteli ja arrakkipunssi tai rommi. Tortut koristellaan yleensä vadelmahillolla ja sokerikuorrutuksella. Runeberg oli pietarsaarelaistaustainen pohjalainen, joka opiskeli Turun yliopistossa ja vaikutti sittemmin Porvoossa. Hallitukselle tiedoksi, ettei Runebergin torttujen valmistusaineita ainakaan saa verottaa. Siksi ehdotankin kaikenlaisesta verotuksesta luopumista muutoin kuin tulonsiirtoihin.
Kalevalanpäivää vietetään vuosittain 28. helmikuuta Elias Lönnrotin syntymäpäivän kunniaksi. Lönnrot oli suomalainen lääkäri, kielitieteilijä ja kansanrunouden kerääjä, joka tunnetaan parhaiten Kalevalan kokoamisesta ja kirjoittamisesta. Ensimmäistä Kalevalanpäivää vietettiin jo 1860-luvulla, kun Sawo-Karjalainen osakunta otti Kalevalan päivän vuosipäiväkseen. Kalevalanpäivän viettoon kuuluu paljon perinteitä, joiden tarkka noudattaminen vaatii veronsa. Erityisesti saunominen ja sahdin juominen.
Karkauspäivä on lisäpäivä, joka lisätään kalenteriin joka neljäs vuosi. Se on helmikuun 29. päivä. Karkauspäivä on tarpeen, koska Maan kiertokulku Auringon ympäri kestää hieman kauemmin kuin 365 päivää. Tarkasti ottaen Maan kiertokulku kestää 365,2422 päivää.
Karkauspäivän käyttö on peräisin muinaisesta Roomasta. Julius Caesarin aikaansaama juliaaninen kalenteri otti käyttöön karkauspäivän joka neljäs vuosi.
Jos vuosiluku on jaollinen sadalla, mutta ei neljälläsadalla, karkauspäivää ei lisätä. Esimerkiksi vuodet 1700, 1800 ja 1900 eivät olleet karkausvuosia. Jos vuosiluku on jaollinen neljälläsadalla, se on aina karkausvuosi. Esimerkiksi vuodet 1600, 2000 ja 2400 ovat karkausvuosia. Siinäpä karkauspäivälle hyvä ohjelmointitehtävä sen testaamiseksi, onko vuosi karkausvuosi. Tai vuosi ylipäätään.
Karkauspäivä 29. Helmikuuta on ollut perinteinen naisten kosintapäivä. Ennen naiset eivät voineet kosia miehiä, mutta karkauspäivänä maailmankirjat menivät sekaisin ja tällainen tavattomuuskin sallittiin. Tavan kerrotaan olleen tunnettu varsinkin Englannissa jo vuosisatojen ajan. Suomeen karkauspäivän kosimisperinne rantautui 1800-luvun lopulla. Kieltävän vastauksen antaneen miehen piti ostaa kosijalle hamekangas. Englannissa kosijat saivat tyytyä käsineisiin.
Tässäkin olisi hallitukselle terästäytymisen paikka. Mielestäni kankaan ja käsineiden hankkimisen kulut pitäisi saada vähennyskelpoisiksi. Onhan, hyvänen aika, suuri menoerä hankkia suuret määrät kankaita ja käsineitä. Ilmeisesti porvaristossa asiaa ei koeta ongelmaksi, koska vähennyskelpoisuutta ei ole saatu aikaiseksi.
Ohessa jälleen kooditaidetta. Tällä kertaa chatGPT:n ohjelmoimana. Nyt Pythonilla. Kääntäjänä netin JupyterLite, tuo ilmeisesti ennen inhimillisen älyn maapallolle ilmaantumista ohjelmoitu aataminaikuinen kääntäjä, joka ei ole nykyaikaa nähnytkään. Tehtävänantona oli piirtää aurinkoinen ranta, jossa näkyy sininen meri ja metsää.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!