Petteri Punaisen komitea tutkii19.7.2025 klo 01:57
Jo antiikin Kreikan sokraattisissa kahviloissa pohdittiin, kumpaan jalkaan kenkä kuuluu, mutta vasta Petteri Punaisen vetämä komitea on saanut tehtävän tutkia asiaa. Toisin sanoen, sitä, kuinka laki pitäisi muotoilla, jotta mahdollisuuksien tasa-arvo toteutuisi. Miten taata vasemman jalan kengälle mahdollisuus tulla oikean jalan kengäksi. Komitea tunnetaan nimellä Tasa-arvo 13A.
Komitea ? koostuu yhdestä entisestä kenkäkauppiaasta, kahdesta käytöstä poistetusta lakimiehestä ja yhdestä lumikenkäilijästä. Komitea kokoontui ensimmäisen kerran marraskuussa puiseen koppiin, jossa oikea ja vasen oli inkluusion ja turvallisen tilan käsitteen avulla poistettu kokonaan.
Ensimmäinen este oli terminologia. Mikä on vasemman jalan saapas? Onko se muotonsa, ideologiansa vai valmistajansa perusteella määritetty? Entä jos saapas identifioi itsensä oikean jalan saappaaksi? Tässä vaiheessa keskustelua jouduttiin kääntymään sekä filosofian että kansainvälisen obskuriteettijuridiikan puoleen.
Komitea konsultoi myös balettitanssijaa, joka ilmoitti käyttävänsä molempia jalkoja tasapuolisesti. Lopulta päädyttiin siihen, että jos molemmat saappaat identifioituvat oikean jalan saappaaksi, niin asia on ok. Muussa tapauksessa saappaat ovat kommunisteja, joita varten ei lakeja tarvita, koska kaikki saavat luonnostaan kaikkea tarpeensa mukaan.
Petteri Punainen painotti, että keskeinen kysymys ei ole saappaiden fyysinen muoto, vaan se, mikä niihin liitetty merkitys estää tasa-arvon toteutumisen. Jos yhteiskunta pitää vasenta saapasta jollain tapaa "toissijaisena", ovatko vasemman jalan käyttäjät syrjittyjä? Petterin mukaan tilastot kuitenkin osoittavat, että enemmistö tämän päivän äänestäjistä on kommunisteja, joten ei kommunisti kommunistin silmiä noki, joten tässä suhteessa ongelma ei ole akuutti.
Komitea laati ehdotuksen, jossa kaikille kansalaisille tarjottaisiin kaksi identtistä saapasta toinen oikean ja toinen vasemman jalan saapas. Pykälä muotoiltiin siten, että on ihan saappaasta itsestään kiinni, haluaako se vasemman vai oikean jalan saappaaksi. Listäpisteitä kuitenkin annettaisiin, jos saapas haluaisi oikean jalan saappaaksi. Siitä saisi verovähennyksen.
Tällä hetkellä komitea pohtii: Voiko kesäaikaa aikaistamalla saada talven poistetuksi toukokuulta.
Havainto:
Kesä 2025 on saapunut Hämeeseen. Luonto kukoistaa, linnut laulavat ja ruoho viheriöi. Enää puuttuu Suvivirsi ja urkuharmoni. Täytynee tyytyä sähköpianoon. Petteri tosin näkyy elävän vielä joulua.
Urkuharmoni keksittiin Euroopassa 1800-luvun puolivälissä (Alexandre Debain Pariisissa vuonna 1842). Se nousi suureen suosioon erityisesti 1800-luvun loppupuolella. Se oli käytössä laajasti kirkoissa, kouluissa ja kodeissa, tarjoten kompaktin ja edullisemman vaihtoehdon suuremmille pilliuruille. Suomessa Kangasalan urkutehdas oli merkittävä harmonien valmistaja, tuottaen tuhansia soittimia.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!