Törnävän kirkko1.4.2008 klo 17:59
Tässä Törnävän kirkko. Se on ollut alkujaan Ãstermyran ruutitehtaan ruutimakasiini. Ruutimakasiini valmistui 1828 ja toimi makasiinina aina vuoteen 1850 asti, jolloin seurakunta osti makasiinin ja teki siitä Törnävälle kirkon arkkitehti C. A. Setterbergin suunnitelmien mukaan. Sittemmin kirkkoa on kunnostettu vuosina 1924 ja 1962.
Â
Kirkko on yksi kauneimmista. Se on valoisa, tilava, sisäpuolelta koristeellisesti maalattu ja tarkoituksenmukainen. Ikkunoiden yläosat ovat värillistä lasia.
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!