Kärsimys, kristillinen hyve10.6.2024 klo 09:29
On totuus, mutta vaikea se on hyväksyä, että kärsimys, sen kestäminen on on ihmiselle hyväksi.
Itse olen siihen jo oppinut tyytymään, pitkän koulun kautta tosin.
Monisairauksia kantavana olen turhaan raskauttanut läheisiäni sairauskertomuksilla. Lienen ajatellutkin, että näinhän on vanhoilla tapana, kehuskella sairauksillaan. Ja vaikka ei kehumistarkoitusta olisi on se niitä harvoja puheenaiheita jotka monia vanhoja ja sairaita kiinnostaa.
Kärsimistä on monenlaista muutakin kuin sairaudet. Niitä on ihmissuhteissa, eriarvoisuudessa j tai vapaus-kysymyksissä.
Myös luonoto kärsii ja sen myötä ihminen.
Sitä myös tuodaan esiin , kuinka huonosti maassamme vanhusten hoito on. Se on yhteiskuntamme ongelma.
Kärsimystä on aina maailmassa. On sotaa, köyhyyttä, ruokapulaa ja vaikka mitä milloinkin haastattelut haluavat korostaa.
Pahinta on lasten kärsimys,etenkin nälkä ja hyväksikäyttö. Niitä on vaikeinta hyväksyä ja kestää.
Kärsimyksen kestäminen kuitenkin lisää toivoa, sanoo Sanassa Paavali.
Toivo on elämää ylläpitävä voima.
Kärsimyksellä ei sovi kerskata, mutta toivolla voi, sillä se on Jumalan Hengen elävöittämää.
R-m
Älypää tiedottaa
Älypää toivottaa hyvää juhannusta kaikille pelaajille!
19.6.2025
Juhannustaiat, sauna, kokko, tanssit, hyvä ruoka ja yötön yö, tämä kaikki on taas täällä - unohtamatta tietenkään Älypään Juhannus-visaa!
Kaunista ja oikein hyvää juhannusta Älypään pelaajille!Tällä viikolla selviää, miten Erika Vikman ja KAJ pärjäävät Euroviisuissa!
13.5.2025
Viisuihin voi virittäytyä vaikkapa pelaamalla Älypään Viisut-visaa, josta löytyy euroviisutunnelmaa aina viisujen alkutaipaleelta tähän päivään asti. Hauskaa euroviisuviikkoa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään viisuvisaa!Pääsiäinen on taas täällä, samoin Älypään Pääsiäisvisa!
17.4.2025
Oikein hyvää mämmin, suklaamunien ja tietovisojen täyteistä pääsiäisaikaa Älypään pelaajille!
Käy kokeilemassa Älypään pääsiäisvisaa!